Rozpočet je schválen, pro koalici je to maximum možného, pro opozici etalon projídání budoucnosti. Každý říká, co musí, jak mu velí pozice, elektorát, politická orientace. Vezměme to proto raději exaktně: Je toto opravdu rozpočet ve smyslu přesného rozpočítání potřeb státu na rok 2015? Těžko.

Ministr financí si nechá schválit 100miliardový deficit, ale v tu samou dobu říká, že se dostane velmi pravděpodobně na nižší hodnotu. Na poslední chvíli se na poslanecký návrh přesouvají stovky milionů bez hodnověrného rozpočtového ověření. Opoziční a koaliční poslanci se neshodnou ani na tak elementární věci, zda se výdaje na investice posilují, či nikoliv. Problém rozpočtu na příští rok není jen v příliš pomalém snižování deficitu. Ale především v absenci hodnověrných pravidel pro sestavování a ověřování jízdního řádu vládních financí.

Přitom pravidla pro sestavování kvalitnějších rozpočtů známe. Naprostým základem je exaktní ověřování. Mezinárodní účetní standardy sice plníme, ale je potřeba k tomu přihodit i nezávislé propočty budoucích příjmů a výdajů. Něco jako Office for Budget Responsibility v Británii či Finanspolitiska radet ve Švédsku - tedy nezávislou instituci, která veřejnosti řekne, zda ministr financí v rozpočtu lže, či nikoliv. Zmíněná švédská agentura například v ověřování rozpočtu na tento rok ve velké většině vládní návrh prohlásila za realistický, ale například také kabinetu vzkázala, že stanoveného přebytku dosáhne jen těžko a vláda by měla číslo snížit.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Oč jiné je to v České republice, kdy aktuálně jedeme podle rozpočtu se 112miliardovým schodkem, byť reálně bude o desítky miliard nižší. Vláda chce podobnou instituci vytvořit spolu s přijetím finanční ústavy. Ale o Národní rozpočtové radě se mluví už roky, a skutek utek. Činnost rady by neměla spočívat jen v ověřování ročních rozpočtů. Zásadní role agentury by měla být v udržení vládních financí ve schválených víceletých rámcích. Británie má pětiletý fiskální výhled a tomu se musí podřizovat roční rozpočtování. V Česku máme oproti tomu jen konvergenční program pro Brusel, kam si píšeme, co chceme. To by se mělo změnit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru