Rozpočet je schválen, pro koalici je to maximum možného, pro opozici etalon projídání budoucnosti. Každý říká, co musí, jak mu velí pozice, elektorát, politická orientace. Vezměme to proto raději exaktně: Je toto opravdu rozpočet ve smyslu přesného rozpočítání potřeb státu na rok 2015? Těžko.
Ministr financí si nechá schválit 100miliardový deficit, ale v tu samou dobu říká, že se dostane velmi pravděpodobně na nižší hodnotu. Na poslední chvíli se na poslanecký návrh přesouvají stovky milionů bez hodnověrného rozpočtového ověření. Opoziční a koaliční poslanci se neshodnou ani na tak elementární věci, zda se výdaje na investice posilují, či nikoliv. Problém rozpočtu na příští rok není jen v příliš pomalém snižování deficitu. Ale především v absenci hodnověrných pravidel pro sestavování a ověřování jízdního řádu vládních financí.
Přitom pravidla pro sestavování kvalitnějších rozpočtů známe. Naprostým základem je exaktní ověřování. Mezinárodní účetní standardy sice plníme, ale je potřeba k tomu přihodit i nezávislé propočty budoucích příjmů a výdajů. Něco jako Office for Budget Responsibility v Británii či Finanspolitiska radet ve Švédsku - tedy nezávislou instituci, která veřejnosti řekne, zda ministr financí v rozpočtu lže, či nikoliv. Zmíněná švédská agentura například v ověřování rozpočtu na tento rok ve velké většině vládní návrh prohlásila za realistický, ale například také kabinetu vzkázala, že stanoveného přebytku dosáhne jen těžko a vláda by měla číslo snížit.
Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Oč jiné je to v České republice, kdy aktuálně jedeme podle rozpočtu se 112miliardovým schodkem, byť reálně bude o desítky miliard nižší. Vláda chce podobnou instituci vytvořit spolu s přijetím finanční ústavy. Ale o Národní rozpočtové radě se mluví už roky, a skutek utek. Činnost rady by neměla spočívat jen v ověřování ročních rozpočtů. Zásadní role agentury by měla být v udržení vládních financí ve schválených víceletých rámcích. Británie má pětiletý fiskální výhled a tomu se musí podřizovat roční rozpočtování. V Česku máme oproti tomu jen konvergenční program pro Brusel, kam si píšeme, co chceme. To by se mělo změnit.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.