Blíží se konec časů, kdy obvodním lékařům plynuly na účet peníze i přesto, že se o své pacienty nestarali. Ministerstvo zdravotnictví připravilo novou úhradovou vyhlášku, která jejich aktivitu vůči pacientům zohlední.
Méně peněz dostanou od příštího roku praktičtí lékaři, kteří si pacienty nezvou pravidelně na preventivní prohlídky. Nižší příjem budou mít i ti lékaři, kteří nemocné nenavštěvují přímo doma nebo kteří neordinují alespoň jeden den v týdnu do šesté hodiny odpoledne.
Takovým lékařům klesne pravidelná měsíční platba za každého pacienta v kartotéce z 52 korun na 49 korun. Ještě letos lékař od pojišťovny dostane padesátikorunu za pacienta bez ohledu na to, jestli se v ordinaci objeví, nebo ne.
50 korun
měsíčně letos dostávají praktičtí lékaři automaticky od pojišťovny za každého registrovaného pacienta.
"Nemalá část lékařů některé své pacienty neviděla několik let. Přitom to, že pacient k lékaři nepřijde, nemusí nutně znamenat, že je zdravý. Lékaři by měli zdravotní stav každého svého pacienta pravidelně přezkoumat a předejít tak případnému vznikajícímu onemocnění," vysvětlil novinku náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp. Pravidelnou prevencí se podle něj dají každoročně ušetřit miliony korun.
Jenomže dotčeným doktorům se nová pravidla nelíbí. "Praktický lékař nemá absolutně žádný nástroj, jak pacienta k návštěvám donutit. Každý pacient má právo se svobodně rozhodnout, jestli pozvánku na preventivní prohlídku přijme, nebo ji bude ignorovat," zlobí se například zlínský praktický lékař Lubomír Nečas.
◼ Praktickým lékařům pro dospělé by měla vzrůst takzvaná kapitační platba o dvě koruny na padesát dva korun za pacienta. Ovšem pouze za splnění těchto podmínek: ordinační hodiny i v odpoledních hodinách, návštěvní služba u pacienta, preventivní prohlídky, screeningy. Při neplnění podmínek by se lékařům kapitační platba snížila až na 49 korun.
◼ Pokud má praktický lékař v kartotéce více než 15 procent pojištěnců, kteří ho v posledních třech letech vůbec nenavštívili, bude mu za tyto pojištěnce kapitační platba snížena.
◼ Úhradová vyhláška počítá i s bonifikací praktiků za poskytování zdravotních služeb v rámci lékařské pohotovostní služby. Pokud praktici vezmou alespoň 10 pohotovostí za rok, dostanou příspěvek 30 tisíc korun.
Proto se také podle něj před lety vymyslela "kapitační platba" − tedy měsíční příspěvek na každého pacienta v kartotéce. "Změřilo se, kolik pacientů k lékaři chodí pravidelně, kolik naopak nechodí a to se zprůměrovalo," vysvětluje Nečas.
Pokud chce ministerstvo lékaře za nechodící pacienty pokutovat, jde podle něj proti doposud stanoveným pravidlům.
Další lékaři upozorňují na to, že se nedají preventivní prohlídky v každém regionu zvládnout.
"Jsou ordinace v pohraničí, kde je běžné, že lékaři mají na starosti i tři tisíce pacientů. Ti samozřejmě nejsou schopni prohlídky u všech pacientů fyzicky stihnout," tvrdí místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Návrh úhradové vyhlášky na příští rok proto považuje za nespravedlivý. "Budeme se ještě snažit s ministerstvem dojednat její úpravu. Na připomínky máme zhruba týden," doplnil Šonka.
Vedení resortu zdravotnictví přitom drobné úpravy v rámci připomínkového řízení připustilo, i když základní myšlenka je podle něj správná.
O české pacienty se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky stará celkem 4449 ordinací praktických lékařů, každý "obvoďák" má přitom v kartotéce v průměru 1623 registrovaných pacientů. Nejhustší síť ordinací je dlouhodobě v Praze a Olomouckém kraji, naopak nejméně lékařů působí ve středních Čechách.
Za každého registrovaného pacienta dostávají praktičtí lékaři od pojišťovny automaticky padesátikorunu měsíčně, další peníze jim plynou za preventivní prohlídky nebo různá potvrzení.
Tím se praktičtí lékaři liší od takzvaných ambulantních specialistů − mimo jiné očařů, plicařů či internistů. Ti jsou naopak placeni jen za výkony, které svým pacientům skutečně provedli.
Průměrná ordinace praktického lékaře si dnes měsíčně přijde zhruba na 80 až 100 tisíc korun měsíčně. Od příštího roku si bude moct další peníze vydělat i tak, že se zapojí do služeb večerních pohotovostí.
Ministerstvo zdravotnictví ve vyhlášce navrhuje i to, že za každých 10 pohotovostí za rok dostane obvodní lékař příspěvek ve výši 30 tisíc korun. Dnes praktici večerní pohotovosti sloužit nechtějí a pacienti tak zbytečně volají záchranky i k banalitám. Třeba pražská záchranka jen v prvním kvartálu tohoto roku ošetřila 29 798 pacientů, což je o 12 procent více než v předchozím roce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist