Lidé, kteří se chystají v létě k moři, musí počítat s tím, že je přijde euro dráž. "V krátkém horizontu může česká měna (na finančních trzích) atakovat i hladinu 26 korun za euro," řekla HN ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Ještě o něco více cestovatelé zaplatí ve směnárnách. Důvodem je oslabování koruny, která byla včera vůči evropské měně nejníže od konce minulého roku.
Za euro se nyní platí na trzích téměř 25,80 koruny. Ještě před měsícem to přitom bylo zhruba o padesátník méně. Podle Steckerové česká měna ztrácí z několika důvodů. "V první řadě se jedná obecně o negativní náladu vůči rizikovějším aktivům na světových trzích," uvedla.
Zejména američtí investoři stahují své sázky na měny nebo jiná aktiva v rozvíjejících se zemích. A příliš mezi jednotlivými státy nerozlišují − vliv na ně má například situace v Argentině, jež má problém se splácením půjček. Investory znepokojuje i vznik nové euroskeptické vlády v Itálii a možné dopady na ekonomiku eurozóny.
25,8 koruny
Až tolik se včera platilo na finančním trhu za jedno euro. Americký dolar stál poprvé od podzimu více než 22 korun. Jeho kurz oslabil až na 22,09 Kč/USD.
Z toho důvodu výprodej zasáhl i celý středoevropský region, který přitom zažívá ekonomický boom. Kromě koruny tak oslaboval i kurz polského zlotého a maďarského forintu, a to i vůči sílícímu dolaru.
Včerejšímu oslabení napomohla i horší data o vývoji hospodářství v Německu a celé eurozóně, na které jsou středoevropské země úzce navázány. Hůř, než analytici očekávali, vyšly zveřejněné indexy nákupních manažerů (PMI). "Opět se tak zvýšily obavy ohledně přicházejícího zpomalení v eurozóně," sdělil Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank v Praze.
Evropské ukazatele PMI jsou ostře sledované, protože naznačují, kam by se mohl ubírat další vývoj.
Českou měnu táhne dolů také probíhající dividendová sezona. Během ní korunu zahraniční vlastníci zpravidla směňují za cizí měny. A to pro korunu není příznivé. Výplata dividend letos navíc začala dříve. Loni zahraniční majitelé vyčkávali s převodem peněz až na ukončení kurzového závazku ČNB. Díky posílení české měny po dubnovém ukončení intervencí dostali za své koruny více eur.
"Letos se firmy do vyplácení dividend pustily hned od března. Jen během něj odteklo z Česka 38 miliard korun," řekla Steckerová.
V letních měsících by však mohla měna začít opět sílit, mimo jiné i kvůli konci dividendové sezony. "Kurz by se tak ještě před prázdninami měl vrátit pod úroveň 25,50 koruny za euro," odhadla Steckerová s tím, že již v září by kurz mohl atakovat hranici 25 korun.
Vývoj kurzu navíc nahrává dalšímu, v pořadí již čtvrtému zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB. Slabší koruna se kvůli vyšším dovozním cenám může projevit na růstu inflace. Tu by pak centrální bankéři museli tlumit právě vyššími sazbami. A vyšší úroky by do koruny přilákaly investory, což by vedlo k jejímu zpevnění.
"Vzhledem k současnému vývoji kurzu a nadále příznivému vývoji tuzemské ekonomiky čekáme, že ČNB zvýší sazby nejpozději na srpnovém jednání," uvedl Seidler. Nevyloučil ani, že k tomu dojde již v červnu. K silnějším úrovním by v takovém případě asi popohnaly korunu již samotné "jestřábí" komentáře členů bankovní rady.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist