V Africe se v příštích 30 letech nejspíš narodí více než miliarda lidí. Podle současných odhadů bude řada z nich mít velký problém se uživit. Pro Evropu to může znamenat, že bude čelit obrovské migrační vlně Afričanů, kteří se do ní vydají hledat lepší život.

Státy Evropské unie tomu chtějí pokud možno předejít. Mají v úmyslu zaměřit se hlavně na mladé Afričany. Podle statistik jsou to právě oni, kteří nejčastěji opouští svou zemi a vydávají se na cestu do Evropy. Více než polovině Afričanů ještě nebylo 25 let…

EU se už zavázala k investicím, jež by měly zlepšit například úroveň afrického školství nebo vytvořit na tomto kontinentu nová pracovní místa. Cíl je jasný − aby se co nejvíc obyvatel černého kontinentu zvládlo uživit doma a neodcházelo do Evropy. Finanční příspěvky chystá i Česko.

60 procent

Afričanů je mladších 25 let.

Otázkou je, jestli to bude stačit. Už proto, že vyhlídky nejsou dobré, ani co se týče klimatu. Afriku ohrožuje sucho, situace je už teď vážná například v Maroku nebo v Jihoafrické republice. Kapské Město se letos málem stalo prvním velkoměstem na světě, kterému došla voda.

Katastrofu se nakonec podařilo odvrátit hlavně díky snížení spotřeby. Obyvatelé Kapského Města používají zhruba poloviční množství vody oproti stavu před třemi lety. Začali respektovat kampaň, jež propaguje například fakt, že stačí jen dvouminutová sprcha.

Je to úspěch. Ale pořád jde pouze o malou kapku v moři kroků, které jsou ke zlepšení situace v Africe potřeba.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist