Zcela jiná éra válčení začala jednadvacátého února 2001. Nová. Dronová.
Američané tehdy poblíž letecké základny Nellis v Nevadě vůbec poprvé cvičně zasáhli tank řízenou střelou odpálenou z bezpilotního, na dálku řízeného letounu. Ještě nevěděli, že se o pár měsíců později po teroristickém útoku zhroutí věže Světového obchodního centra a s nimi i iluze mírumilovného světa a že prezident George W. Bush vyhlásí "válku proti terorismu", která přinese i tisíce útoků pomocí bezpilotních letounů. A že vyvstanou obavy, zda nová technologie neučiní útočníky, kteří se neobávají o vlastní bezpečnost, válkychtivějšími.
Více než sedmnáct let po průlomové zkoušce využívá ozbrojené bezpilotní letouny, pro něž se vžilo označení drony, stále jen poměrně úzký klub dvanácti zemí. Brzo se ale okruh uživatelů zdvojnásobí − a tím to nekončí. Kolem roku 2022 by si bezpilotní letouny schopné útoků na nepřátelské cíle ráda pořídila i česká armáda. Má na to už zpracované studie a počítá s nákladem jedné miliardy korun.
chce česká armáda investovat do nákupu bezpilotních letounů.
V českém prostředí panují představy, že drony jsou nová zbraň, že jejich posláním je likvidace teroristů a že vojáci je budou pořizovat na naléhání prezidenta Miloše Zemana, který o "bitevních dronech" hovoří prakticky pokaždé, když má příležitost oslovit vojáky. Česká armáda však má s užíváním bezpilotních letounů letité zkušenosti − a poměrně jasné představy, které typy dokáže s ohledem na české vojenské ambice využívat a jak tento druh zbraní rozvíjet.
Když proto prezident Zeman dostal loni v listopadu od vojáků malý model bezpilotního letounu, působilo to téměř jako snaha udělat radost umanutému dítěti, jen aby pořád neopakovalo, co chce.
Velké plány s drony
Odborník na bezpilotní letouny a systémy Petr Šnajdárek z Generálního štábu nemá slovo dron, které v médiích a mluvené řeči zdomácnělo, příliš rád. "Je významově značně zavádějící. Bezpilotní letadlo nebo pozemní prostředek je řízený nebo obsluhovaný pilotem-operátorem. Je potřeba vnímat, že se jedná o celý systém − jak při posuzování provozu, tak i při případné certifikaci či stanovování pravidel údržby," shrnuje své výhrady Šnajdárek, který pracuje na Odboru vojskového průzkumu a elektronického boje Ministerstva obrany ČR.
Neustálené a často se měnící cizojazyčné zkratky, které se pro bezpilotní prostředky užívají, se ale v češtině jen těžko uchytí. Slovo dron, v původním významu trubec, později cvičný vzdušný cíl, má v češtině nakročeno ke zdomácnění. S tím, že o jaký typ jde, bude vždy znát až z kontextu, v němž bude uvedené.
Co se dočtete dál
- Které typy dronů už čeští vojáci používají, které by si rádi pořídili, či to, které země už bojovými bezpilotními letouny disponují.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.