Hrad se zpěčuje zařazení Okamurovy SPD do zprávy o extremismu, kterou každoročně vydává ministerstvo vnitra. Důvody jsou zřejmé.

Okamura stál vedle Miloše Zemana při oslavě volebního vítězství a Miloš Zeman nyní tlačí Okamuru k moci, seč může. Takže nelze připustit, aby byl Okamura oficiálně označen za extremistu.

"To by už rovnou mohl být za extremistu označen i Zeman! Kde bychom to byli?!" zní v podtextu hradního stanoviska.

Obsahově je argumentace hradních právníků pozoruhodná v mnoha ohledech. Zaujme například věta: "Je nepřijatelné, aby autoři pranýřovali politické a jiné subjekty jen proto, že nesdílejí jejich pohled na určité společenské jevy." Paráda. Se stejnou argumentací by se dalo říci, že zpočátku nebylo možné považovat za extremisty ani nacisty, protože ti také přece měli pouze "odlišný pohled na určité společenské jevy", například na práva židovské menšiny.

Tomio Okamura chce na území Česka zakázat celou jednu náboženskou víru, takže těžko říci, kam až by svůj "pohled na určité společenské jevy" dotáhl, kdyby dostal příležitost…

Podstatnějšího a varovnějšího je ale něco jiného: Hrad nejen brání Okamuru, ale pokouší se celou debatu o extremismu otočit. "Hlavní hrozbou pro demokratickou společnost jsou dnes ti, kteří chtějí omezit politickou soutěž a legitimní diskusi ve veřejném prostoru nálepkováním a odsouzením, ať už jde o nálepku 'populismu', nebo 'šíření dezinformací'," píše. To je nebezpečný nesmysl, který je nutno vyvrátit. Popořadě: Jakpak se asi dá diskuse omezit "nálepkováním"? No nijak. Odedávna přece diskutéři o oponentech říkají nehezké věci, ba i faulují.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru