Hrad se zpěčuje zařazení Okamurovy SPD do zprávy o extremismu, kterou každoročně vydává ministerstvo vnitra. Důvody jsou zřejmé.

Okamura stál vedle Miloše Zemana při oslavě volebního vítězství a Miloš Zeman nyní tlačí Okamuru k moci, seč může. Takže nelze připustit, aby byl Okamura oficiálně označen za extremistu.

"To by už rovnou mohl být za extremistu označen i Zeman! Kde bychom to byli?!" zní v podtextu hradního stanoviska.

Obsahově je argumentace hradních právníků pozoruhodná v mnoha ohledech. Zaujme například věta: "Je nepřijatelné, aby autoři pranýřovali politické a jiné subjekty jen proto, že nesdílejí jejich pohled na určité společenské jevy." Paráda. Se stejnou argumentací by se dalo říci, že zpočátku nebylo možné považovat za extremisty ani nacisty, protože ti také přece měli pouze "odlišný pohled na určité společenské jevy", například na práva židovské menšiny.

Tomio Okamura chce na území Česka zakázat celou jednu náboženskou víru, takže těžko říci, kam až by svůj "pohled na určité společenské jevy" dotáhl, kdyby dostal příležitost…

Podstatnějšího a varovnějšího je ale něco jiného: Hrad nejen brání Okamuru, ale pokouší se celou debatu o extremismu otočit. "Hlavní hrozbou pro demokratickou společnost jsou dnes ti, kteří chtějí omezit politickou soutěž a legitimní diskusi ve veřejném prostoru nálepkováním a odsouzením, ať už jde o nálepku 'populismu', nebo 'šíření dezinformací'," píše. To je nebezpečný nesmysl, který je nutno vyvrátit. Popořadě: Jakpak se asi dá diskuse omezit "nálepkováním"? No nijak. Odedávna přece diskutéři o oponentech říkají nehezké věci, ba i faulují.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Okamury se Zeman zastává, koho naopak považuje za nebezpečného?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se