Oba státy měly tento týden zveřejnit své rozpočty na příští rok. Česko už tak učinilo. Itálie to nejspíš učiní do pátku.

Česká vláda v úterý schválila státní rozpočet se schodkem 50 miliard korun, a to i přesto, že by současný boom s trochou vůle umožnil sestavit rozpočet se stejně velkým přebytkem. Italská vláda, často označovaná jako populistická, by také ráda sestavila štědrý rozpočet.

Na rozdíl od Česka se nemůže spoléhat na silný růst a visí nad ní Damoklův meč v podobě evropských opatření proti tvorbě nadměrných schodků. Při jejich porušení by Římu hrozila pokuta do výše 0,2 procenta ročního HDP. Zdá se, že Itálie zkusí vyjednávat. Možná i tvrdě. Nejen o migraci, ale také o požadavcích na rozpočet. Řím, dosavadní čistý plátce do rozpočtu EU, bude pro sebe žádat více evropských fondů a rozpočtové úlevy.

Zatímco štědrý český rozpočet nechává trh chladným, budoucí rozpočet italské vlády představuje pro trhy nebezpečnou hořlavou směs. Neodnáší to jen samotné italské dluhopisy a akcie, ale také cenné papíry dalších států eurozóny, o kterých se ví, že mají s Itálií ledasco společného. Například Francie a její bankovní sektor. Během letošního léta se v každém případě vyplatí sledovat dění v Itálii bez ohledu na to, jestli na Apeninském poloostrově plánujete dovolenou, nebo ne.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist