Zhodnocení peněz, které mají lidé na vkladech v tuzemských bankách, zůstává nejhorší v historii. A to přesto, že Česká národní banka minulý týden už počtvrté od loňského srpna zvýšila svou základní sazbu. Dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjejí ceny úvěrů a zhodnocení vkladů, vzrostla z rekordně nízké úrovně 0,05 na jedno procento.
Přebytek volných peněz nyní mohou bankovní domy ukládat u ČNB za úrok ve výši jednoho procenta a o vyšší výnos se pak podělit s klienty. Ani po posledním zvýšení sazeb centrální banky se však úroky na vkladech zvedat nezačaly. Z odpovědí nejvýznamnějších bank pro drobné klienty, které HN oslovily, vyplynulo, že se na to ani nechystají.
"Zvyšování sazeb ze strany centrální banky je zatím stále pozvolné a objem vkladů zároveň příliš velký na to, aby bankám dávalo ekonomický smysl zvyšovat úroky na depozitech," říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.
4,51 bilionu Kč
měly banky letos v květnu na vkladech od klientů.
3,3 bilionu Kč
činily vklady klientů před začátkem intervencí ČNB v srpnu 2013.
Podle statistiky centrální banky se průměrné úroky na vkladech od loňského srpna ani nehnuly − na běžných účtech je roční úrok stále 0,05 procenta, na spořicích účtech pak 0,21 procenta.
Před osmi lety − v dubnu 2010, kdy základní sazba ČNB byla také jedno procento, činilo průměrné úročení na běžných účtech 0,62 ročně a na spořicích účtech skoro jedno procento.
Co se dočtete dál
- Proč se banky zatím nechystají zvyšovat úroky na běžných ani spořicích účtech?
- Jaký je postoj takzvaných mladých bank?
- A kdy by podle ekonomů mělo zvyšování úroků na vkladech nastat?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.