Proti České národní bance se poslední dobou všechno spiklo. Až příliš faktorů se totiž vyvíjí jinak, než její experti předpokládali. A jako na potvoru všechny jedním − "špatným" směrem. Citelně poskočily ceny potravin, to je na inflaci hodně znát. Ropa vystoupala na úroveň, kde byla naposledy ke konci roku 2014. Koruna nečekaně prudce oslabila k euru, a to navíc ztratilo i vůči dolaru, takže za zboží i suroviny z dovozu se platí o dost víc. Názorně je to vidět právě u benzinových pump.
Svižně rostou také ceny, které mají kořeny výhradně v domácí situaci. Tady se − konečně − projevuje rychlý ekonomický růst a hlavně s tím spojená rekordně nízká a v řadě průmyslových regionů už prakticky zanedbatelná nezaměstnanost, která podniky nutí zvyšovat mzdy. Zdražování si zatím výrobci, prodejci i poskytovatelé služeb mohou dovolit, protože poptávka neochabuje. Skoro všechny proměnné ovlivňující cenovou hladinu tudíž inflaci tlačily vzhůru víc, než ČNB čekala. Výsledkem je nezvykle výrazná odchylka od aktuální prognózy (o 0,7 procentního bodu) a celková inflace 2,6 procenta.
V názorné grafice na webu České národní banky se tak ukazatel inflace povážlivě přiblížil konci zeleného pole vyznačujícího optimální situaci. Kdyby v takové pozici byla ručička otáčkoměru cestovního vozu, už by opatrný řidič, který nechce motor týrat, ubíral plyn, ač je dosud stále v bezpečném "tolerančním" pásmu.
Co se dočtete dál
- Co má společného česká ekonomika s autem na hybridní pohon.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.