V Chorvatsku po letech čekání oficiálně odstartovaly práce na stavbě mostu na poloostrov Pelješac. Ten propojí nejjižnější cíp Chorvatska se zbytkem země, kterou nyní odděluje asi 15kilometrový pás bosenského území. Nový most bosenské teritorium "obejde".

Proti němu ale protestují někteří politici z Bosny. Obávají se, že ztíží přístup na otevřené moře a zamezí velkým lodím v plavbě do bosenského přístavu Neum.

"Chorvatsko jasně porušuje bosenskou teritoriální integritu a suverenitu. Je neuvěřitelné, že odříznou kousek země přímo před našima očima," prohlásil vlivný bosenský politik Željko Komšić.

2,08 miliardy

kun (7,4 miliardy korun) bude stát stavba mostu na Pelješac. Další stovky milionů kun spolkne výstavba okolní infrastruktury.

Změnit to chce Bakir Izetbegović, který v tříčlenném předsednictvu Bosny a Hercegoviny zastupuje Bosňáky. "Bosna nijak neupírá Chorvatsku jeho práva. Jen chceme, aby i oni respektovali ty naše," uvedl. Ten zvažuje, že se obrátí na Mezinárodní tribunál pro mořské právo v Hamburku a podá na Chorvatsko žalobu.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete, jakým problémům čelí čínská firma, která most na Pelješac staví.
  • Co si od stavby mostu slibuje Chorvatsko?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se