Učitelé stárnou a odcházejí do důchodu, ale na jejich místa nenastupuje dost nových. V blízké budoucnosti tak budou českým školám chybět tisíce pedagogů. "Nadpoloviční většina těch současných je starší sedmačtyřiceti let," upozorňuje předseda školských odborů František Dobšík. Nízké platy nemohou nové učitele nalákat, vláda proto slibuje více peněz. Školy ale trápí i další věci, jako je zavádění inkluze nebo modernizace plánů, podle kterých se děti učí.

Přesné statistiky, kolik pedagogů skutečně chybí, zatím neexistují. Největší poptávka je ale po učitelích prvního stupně základních škol, ředitelé hledají také angličtináře, fyzikáře nebo matikáře. Podle Petry Mazancové, předsedkyně Učitelské platformy, nedostatek příští rok zesílí. Ředitelé podle ní už letos učitele sháněli, kde se dalo, někdy i na internetových bazarech. Inzerát se objevil třeba na serveru Bazoš.cz.

Vláda se zavázala zvednout učitelům platy do roku 2021 minimálně na 150 procent jejich průměrné mzdy z roku 2017. Premiér Andrej Babiš (ANO) navíc slíbil, že dostanou přidáno už od letošního září, k tomu ale nedošlo. Přislíbených peněz se dočkají až v lednu. "Usnesení vlády o zvýšení platů od září bylo pouze doporučující," vysvětloval Babišův stranický kolega, ministr školství Robert Plaga na předvánočním setkání s novináři.

Mzdy se tak od ledna učitelům zvýší o 15 procent, deset půjde k základu platu, pět na odměny. Uklízečky, kuchařky a školníci dostanou přidáno deset procent. Další růst platů se Plagovi zatím vyjednat nepodařilo.

Přes současné zvyšování však patří učitelské platy v Česku stále mezi nejnižší v zemích Evropské unie, upozorňuje ekonom think-tanku IDEA Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR Daniel Münich.

Řešit nedostatek vyučujících se ministerstvo školství snaží i jinak. Do výuky plánuje zapojit více odborníků z praxe. Chystá novelu zákona, která má zmírnit podmínky pro doplnění pedagogického vzdělání, jež zákon vyžaduje od lidí, kteří chtějí učit. Pomoci by měla hlavně středním odborným školám. Plaga ale tvrdí, že odborníci by měli zamířit i na druhé stupně základních škol. "Je to nutný krok, pokud tam chceme dostat nové lidi," říká ministr. Změny ale musí nejdřív prosadit. "Bude to jeden z prvních úkolů roku 2019," prohlašuje.

Snahy současného ministra kladně hodnotí i Kateřina Valachová (ČSSD), která resort vedla do června loňského roku. Upozorňuje, že rozpočet se už potřetí rekordně zvýšil, stejně tak i platy. "Podařilo se obhájit reformu financování. Učitelé uvidí zvýšení platu na výplatní pásce a nebudou o tom slyšet jen v televizi," komentuje situaci. Varuje ale, že na dostatečné ohodnocení pořád čekají třídní učitelé, dořešena není ani podpora začínajících učitelů.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč ministerstvo školství navrhuje škrty v inkluzi?
  • Hejtmani přišli s nápadem na úpravu přijímacích zkoušek, jak se k němu staví ministr Plaga?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se