Vláda chce pomoci samoživitelům, kterým expartner neposílá peníze na společné dítě. Slíbila předložit zákon, podle něhož by alimenty hradil stát a po neplatičích je pak vymáhal. Koalice ANO a ČSSD se ale neshodne na tom, jak široká má být skupina, která bude mít na takzvané zálohové výživné nárok. Štědřejší varianta, k níž se přiklání ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zatím podporu nemá.

Alimenty svým dětem podle Asociace neúplných rodin dluží zhruba 115 tisíc lidí, celkový dluh se blíží deseti miliardám. V sedmi procentech případů jde o chronické neplatiče. Pouze pětina případů se podle asociace vyřeší exekucí, 12 procent je za současné legislativy neřešitelných. Mezi dlužníky je 6,5 procenta žen, asociace ale přiznává, že statistiku může zkreslovat to, že otcové výrazně častěji dluh expartnerky nehlásí a neřeší.

Koalice se k prosazení zákona o zálohovém výživném zavázala při svém vzniku. Teď pracuje se dvěma variantami. Podle jedné by na výživné od státu měly nárok jen domácnosti s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Například v případě osamělého rodiče s pětiletým dítětem činí životní minimum 4880 korun. Druhá verze návrhu s žádným stropem nepočítá, na pomoc by dosáhli všichni samoživitelé. Zlepšit se mají vymáhací mechanismy.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, na čem všem se koalice neshoduje a proč jsou komunisté a TOP 09 na jedné straně vzhledem k návrhu zákona.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se