Vláda chce pomoci samoživitelům, kterým expartner neposílá peníze na společné dítě. Slíbila předložit zákon, podle něhož by alimenty hradil stát a po neplatičích je pak vymáhal. Koalice ANO a ČSSD se ale neshodne na tom, jak široká má být skupina, která bude mít na takzvané zálohové výživné nárok. Štědřejší varianta, k níž se přiklání ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zatím podporu nemá.

Alimenty svým dětem podle Asociace neúplných rodin dluží zhruba 115 tisíc lidí, celkový dluh se blíží deseti miliardám. V sedmi procentech případů jde o chronické neplatiče. Pouze pětina případů se podle asociace vyřeší exekucí, 12 procent je za současné legislativy neřešitelných. Mezi dlužníky je 6,5 procenta žen, asociace ale přiznává, že statistiku může zkreslovat to, že otcové výrazně častěji dluh expartnerky nehlásí a neřeší.

Koalice se k prosazení zákona o zálohovém výživném zavázala při svém vzniku. Teď pracuje se dvěma variantami. Podle jedné by na výživné od státu měly nárok jen domácnosti s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Například v případě osamělého rodiče s pětiletým dítětem činí životní minimum 4880 korun. Druhá verze návrhu s žádným stropem nepočítá, na pomoc by dosáhli všichni samoživitelé. Zlepšit se mají vymáhací mechanismy.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.