Loni se pro finanční trhy a zejména pro pojistný trh významně změnilo regulatorní prostředí. Sešla se kumulace aplikování regulatorních opatření, což znamenalo velkou pracovní zátěž a značné náklady na technologie a pracovníky. To významně ovlivňovalo efektivnost odvětví.
Navíc v odborné veřejnosti přetrvávají metodologické výhrady k jednotlivým projektům, jako je Solvency II. Jde zejména o problém exaktního měření do pojištění přijímaného rizika prediktivními matematickými modely, ovšem vycházejícími z historických dat a podmínek.
Směrnice GDPR měla zabránit společnostem shromažďovat data o klientech a zaměstnancích, ti ale nemají moc na výběr. Pokud chtějí používat dnes už obtížně zbytných služeb Googlu, Facebooku, Instagramu atd., musí dát souhlas s používáním svých osobních údajů.
Co se týče implementace standardu IFRS 17 pro účtování pojistných smluv, je otázkou, zda subtilní, sofistikované požadavky na informace přinesou takové zpřesnění řízení, které vyváží vynaložené náklady. A konečně vážnou námitkou k zákonu o distribuci pojištění (směrnice IDD) je skutečnost, že norma minulé hlavní problémy českého pojistného trhu neanticipuje.
Snad z toho lze vyvodit naději, že letošní rok v tomto ohledu bude podstatně klidnější, a finanční trhy a zejména pojišťovnictví tak budou moci namísto řešení extenzivních požadavků regulátorů věnovat prvořadou pozornost tomu, co je hlavní náplní jejich činnosti, tedy modernizovat nabízené produkty a zkvalitňovat své služby.
Samozřejmě trhy budou muset reagovat na potenciální hrozby. Hned v první polovině roku je významně ovlivní finální dohoda − či nedohoda − o způsobu odstoupení Velké Británie z EU. Ať už to dopadne tak či onak, vliv na finanční sektor bude negativní. Odchod Britů lze ostatně považovat za projev sílících kontroverzních protekcionistických tendencí (Británie poukazovala na negativa volného obchodu). Protekcionistickou politiku tvrdě prosazuje Trumpova administrativa, čímž jsou výrazně znejišťovány finanční trhy.
Pojišťovnictví se kromě již tradičních hrozeb stále se zvyšujících finančních důsledků živelních katastrof zřejmě bude muset hlouběji zabývat postojem ke kybernetickým rizikům. Ta se na jedné straně v současnosti jeví jako výzva pro pojišťovací byznys, na straně druhé ale mohou být dalším zdrojem katastrofálních realizací. Svou potenciálně enormní výší mohou narážet na bariéru možností komerčního pojištění. O jak subtilní problém jde, dokumentuje současné dění kolem firmy Huawei.
Je možné předpokládat, že finanční trh i jeho jednotlivé segmenty se úspěšně vyrovnají s potenciálními hrozbami současného relativně složitého geopolitického a ekonomického prostředí. Po přestálé loňské regulatorní smršti pro dobrý výhled trhů včetně pojišťovnictví do roku 2019 mluví zatím stále ještě dobrá kondice celého finančního sektoru a − i když pomalejším tempem − pokračující růst reálné ekonomiky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist