Kdo si chtěl v Česku před 17 lety koupit koblihu nebo koláč, nesehnal je jinak než zabalené v mikrotenovém sáčku. Mohla za to vyhláška ministerstva zdravotnictví, která zakazovala volný prodej plněného a zdobeného pečiva.

Pekaři si stěžovali, že se výrobky v sáčcích zapařují, což zákazníky odrazuje od nákupu. Ministerstvo se však bránilo tím, že jen plní požadavky Bruselu. Nakonec se ukázalo, že česká norma byla daleko tvrdší než původní evropská směrnice, která se o balení pečiva do sáčků vůbec nezmiňovala.

Podobných případů, kdy stát ještě zpřísňuje požadavky EU, je v Česku více. Praxi takzvaného pozlacování unijních předpisů nyní hodlá omezit ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO).

Jde o jeden z návrhů, kterými hodlá podnikatelům usnadnit život.

Každý, kdo bude chtít v budoucnu prosadit tvrdší variantu evropské regulace, by musel vysvětlit, proč se nedrží minimálních požadavků, a vyčíslit, jaké dopady by dodatečná regulace měla.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, jaké další návrhy obsahuje materiál ministerstva, kolik povinností má podnikatel už ve chvíli, kdy si vyzvedne živnostenský list, a proč je na tom co do byrokratické zátěže Rwanda či Rusko lépe než Česko.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se