Možná se vám to při pohledu na rostoucí ceny v obchodech nebo při placení složenek nezdá, ale máme extrémně stabilní měnu. Aspoň z pohledu měnového trhu. Denní výkyvy koruny vůči euru se obvykle počítají v pouhých desetinkách promile (setinách procenta). Když se korunová cena eura pohne o pár haléřů, hned to vyvolá pozornost. Pohyby jsou to navíc, celkem bez ohledu na to, co je vyvolalo, jen krátkodobé. Výsledkem je, že se koruna už několik měsíců pohybuje v úzkém koridoru kolem 25,70 CZK/EUR, plus minus dvacetník. Takhle malé výkyvy měny Česko ještě nezažilo, s výjimkou epizody, kdy se o "stabilitu" starala přímými intervencemi Česká národní banka.
Je ke všemu dění netečná koruna dobrou zprávou? Nemají nám miniaturní výkyvy měny dělat radost? Zjednoduší přece obchody dovozcům, svalí jedno z břemen z ramen exportérům, usnadní investiční rozhodnutí. Zkrátka idyla.
Kazí ji drobný zádrhel: hodnota měny je o hodně jinde, než kde ji skoro všichni čekali. Včetně ČNB, pro niž je kurz koruny jedním z nejdůležitějších parametrů, protože v mixu s úrokovými sazbami určuje směr měnové politiky. A co hůř: nelze vyloučit, že koruna zamíří ke slabším hodnotám. ČNB totiž dochází munice, kterou by mohla měnu podporovat.
Co se dočtete dál
- Jak moc se ČNB loni v odhadu vývoje kurzu sekla?
- Jak trh nyní vnímá důvěryhodnost jejích prognóz?
- Mohou u nás úroky růst, když jsou zprávy ze světa tak chmurné? A pokud ne, co zastaví inflaci?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.