V deseti letech odjel Martin Kopeček s rodiči do Ameriky, a než si našel kamarády, začal s programováním. Jeho prvním výtvorem byl web, kde si každý mohl vytvořit vlastní zpěvník. Poté udělal portál, kde lidé doporučovali české restaurace. Pokračoval tvorbou webových stránek, až skončil na českém ministerstvu financí, kde se zabývá otevřenými daty. Ve volném čase se přitom věnuje ještě skautskému oddílu a zlepšování IT systémů v Praze.
Martin Kopeček je vrchní ministerský rada a poradce náměstka na ministerstvu financí. Na starosti má efektivnější práci s daty, která využívá ministerstvo pro své vnitřní analýzy, ale zpřístupňuje je i široké veřejnosti, jako například informace o zakázkách, platech a mnoho dalších. Kopeček řeší také zpřehledňování zveřejněných faktur, aby se v nich veřejnost dokázala vyznat.
Původně přitom Martin Kopeček vystudoval ekonomii na Univerzitě Karlově, tento obor se mu ovšem zatím vyhýbá nejenom na ministerstvu, ale i v jeho předchozí práci v ČSOB.
"Na ministerstvu jsem už čtyři roky. Přišel jsem sem s tím, že se budu konečně věnovat ekonomii. Ovšem hned zpočátku tu bylo potřeba se vrhnout na projekt otevřených dat, a jelikož jsem měl zkušenosti s programováním, byl jsem vhodným kandidátem," vysvětluje úředník.
Vyšší dobro na úkor výdělku
Martin Kopeček se rozhodl odejít z ČSOB do státní správy, jelikož si chtěl vyzkoušet nové projekty, které mají velký vliv na společnost. V korporátní sféře mu vadilo, že je většina věcí zaměřena čistě na co možná největší zisk. Státní sféra je podle něj naopak nastavena tak, aby vytvářela novinky, které budou mít pozitivní vliv na stát, a nehleděla na své finanční výsledky.
Co se dočtete dál
- Zvažuje do budoucna Martin Kopeček návrat zpět do soukromé sféry?
- Čím pomohl tento mladý poradce náměstka digitalizaci státní správy?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist