Svět se nemění na základě ušlechtilých záměrů, ale prostřednictvím nečekaných událostí. Desítky let debatujeme o tom, že bychom měli mít pestřejší lesy. Vlivem klimatických změn u nás v posledních dvou třech letech zmizely desetitisíce hektarů smrkového lesa. A debatám je konec, nastala nová realita. A jestli někdo holinu na Vysočině zase osázel smrkem… vzbuzuje to spíš údiv a úsměv.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jan Havliš 06.01.2021 14:46
@Pavel Valchář: nevím, jestli jsme četli stejný článek. neznámkovat neznamená nehodnotit :) známka je jen jednou z forem hodnocení. jako učitel s 20letou praxí nepovažuji známkování za vhodné. známka nemá prakticky žádnou vypovídací hodnotu, maximálně relativní - když má někdo 1 a jiný 3, ten druhý byl asi podstatně horší, ale o kvalitě znalostí a dovedností to věru neříká ani to pověstné Ň. a individualizace výuky neznamená, že se student učí "co, jak chce" případně "zda vůbec", znamená to jen přizpůsobení požadovaného penza znalostí a dovedností okolnostem toho kterého studenta, zvlášť v době, kdy není rovný přístup k vyučovacím metodám kvůli teleprezenční a distanční výuce. je třeba skloubit oboje dovednosti a znalosti. bez schopnosti (kreativně) myslet a operativně znalosti používat jsou vám tyto, byť pečlivě nabiflované, úplně k ničemu. i dril a trénink mají své výhody, ale nelze stavě výhradně na nich. dnešní doba vyžaduje jiný přístup. už nějaký ten pátek nežijeme v 19. století ;) dnešní doba před nás staví úplně jiné výzvy (sekundární, informační, a terciární, vědecká, gramotnost).
Pavel Valchář 06.01.2021 09:54
Další dobroser, nic jiného. Přestaňme známkovat, ponechme na rozhodnutí žáků, co a jak se budou učit a zda vůbec se budou učit a za několik let nebudeme v mezinárodním srovnání lehce nad průměrem jako dnes, ale někde u dna... Jak potom bude vypadat naše společnost a jak budeme konkurenceschopní, to si každý dokáže představit. Nic, než naše vědomosti totiž nemáme k dispozici...
Štěpánka Formánková 06.01.2021 09:25
Hezký článek. Spousta dobrých myšlenek. Jenom škoda, že si autor nezjistil tak úplně reálnou situaci, jak to s těmi přijímačkami opravdu je. Chybí mu dvě zásadní informace: - kolik škol a taky JAKÉ mají tak málo zájemců že u nich přijímačky postrádají smysl a dále, že ani dosud nemusely školy "tupě" postupovat pouze podle přijímaček a měly dostatečný prostor (váha 40%) na další "chytrá" kritéria. S nařízením MŠMT nemám žádný problém, protože možnost využití jednotných prijímaček stále ponechalo. S čím problém trošku mám, jsou články, ve kterých se 3x objeví, že stát zrušil jednotné přijímačky. Přidává mi to zbytečnou práci - musím pak rodičům vysvětlovat, že to tak úplně není pravda.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru