Právní systém by měl být v souladu s dobou a přirozeným vnímáním spravedlnosti. V prvním případě například trestní zákoník neobsahuje tělesné tresty. V druhém staví všechny lidi na stejnou úroveň. Je zajímavé, že v případě českého prezidenta neplatí ani jedno. Jeho výsadní právní postavení je anachronické, patří někam do období feudalismu, propůjčuje mu pozici nadobčana. Je načase se zamyslet, zda jeho postavení nepřehodnotit tak, abychom se nedostávali do situací, kdy přirozený cit pro spravedlnost pláče.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Radek Dvořák 10.02.2021 13:05
Pan Honzejk podle mě ve svém komentáři zaměňuje čl. 54 odst. 3 ústavy "Prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný." a čl. 65 odst. 1 "Prezidenta republiky nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.". Na rozdíl od autora čl. 65 Ústavní soud v odůvodnění ani nezmiňuje. Je mezi nimi totiž veliký rozdíl: čl. 54 navždy chrání prezidenta proti jakékoliv odpovědnosti za vykonávání funkce, zatímco čl. 65 mu poskytuje určitou správně procesní a trestně procesní ochranu i z činů nespadající pod výkon funkce, avšak jen po dobu, kdy je prezidentem. Jak to chápu, tak pokud prezident lhal o p. Šarapatkovi, tak to podle ÚS nebyl výkon funkce podle čl. 54. To otevírá dveře právní odpovědnosti prezidenta. Občanskoprávní odpovědnosti a žalobě, zdá se, nic nebrání. Naopak hypotetické správní či dokonce trestní odpovědnosti se po čas výkonu své funkce vyhne podle čl. 65. > Prezidentem zjevně podle Ústavního soudu lze současně být i nebýt. [ironie] To mi však dává smysl. Pokud úředník na jednání omylem rozlije pití, a proto budu muset dát oblečení do čistírny, nebude se jednat o nesprávný úřední postup nýbrž o běžnou občanskoprávní odpovědnost.
Vladimír Vašák 10.02.2021 10:22
Nepotřebujeme. Tenhle jako by už nebyl spoustu měsíců a řídí snad něco? Stará se o blaho státu? A chybí vůbec ještě někomu?
Jaroslav Šťastný 10.02.2021 09:30
Z článkem je možno plně souhlasit. Je až zarážející, proč si tady pěstujeme feudální výsady, když k tomu není důvod. Je pravda, že mnoho novinářů to nepřímo podporuje, i když to tak nemyslí. Obraty jako "hradní pán", "hradní názor" apod., upevňuje mimoděk toto chápání prszidentovy pozice. Není jasné, proč např. sídlí na hradě, když nemá z feudálními vládci nic společného, spíše naopak. Není nadřízený občanům, ale hromadně občané jemu, pouhému úředníkovi, i když nejvyššímu! Mohl by klidně sídlit třeba v Kramářově vile, a pod., stejně jako prezident např. v Rakousku. Samostatnou kapitolou je pak zablokování zámku v Lánech, který ke své činnosti prezident vůbec nepotřebuje, kromě užívání pyžámkových dní. A potřebujeme my vlastně prezidenta, s kterým jsou jen potíže?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru