Jedna z teorií diskutovaných mezi filozofy spočívá v tom, že ten démon, kterého se bojíme, že nás posedne a bude si s námi dělat, co chce, ten vetřelec, který bydlí uvnitř nás, ten nepřirozený cizí element, že to jsme my. Že se to jednou nějak stalo, že duch posedl tělo zvířete a výsledkem jsme my, lidé.

Podobně by se musel cítit takový kámen, kdyby ovšem měl duši: když ho popadla lidská ruka – a z kamene se stal nástroj. Kámen měl jistě v ten moment pocit jisté posedlosti. Najednou se hýbe nahoru dolů, tu seká do dřeva (to nikdy nedělal) nebo opakovaně do masa, tu se klimbá u pasu. Jako by ho nesla nějaká řeka – která s ním ovšem něco kloudného zamýšlela a on vůbec nemohl tušit co. Kámen se stál součástí naší vůle, našeho ducha. Mezi kameny vznikly mnohé konspirační teorie, proč se mu děje, co se mu děje. Náš duch se nejen oblékl do těla, ale to tělo začalo obsazovat další, tělu externí, objekty. Náš duch se oblékl i do kamene. A začal s ním jednat, pohybovat, animovat ho. Kdyby kámen znal Keynesův termín anima spirits (nikoli zvířecí, ale animující duch), skloňovaný všemi ekonomy světa, za animal spirits by označil nás lidi. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.