Náklady na překonání pandemie ve většině vyspělých zemí nesl na svých bedrech v míře větší než udržitelné erár. Ten se v uplynulém roce a půl skokově drasticky zadlužil a počínaje první vteřinou po překonání pandemie bude vyžadovat radikální ozdravnou kúru. O potřebě postavit veřejné finance na nohy tak, aby mohly naplňovat svoji legitimní roli, nepochybuje snad nikdo soudný v celé šíři názorového spektra.

V rámci tohoto spektra však dochází ke konfrontaci názorů, zda středobodem této fiskální konsolidace má být redefinice toho, co má veřejný sektor zajišťovat, a v jejím důsledku též významná úspora prostředků na výdajové straně. Realisté dodávají, že zvláště ve státech blahobytu toto půjde ztuha a že pro konečný úspěch operace je nutné zapojit též příjmovou stranu rozpočtu. Přitom stoupenci opatření na příjmové straně se dělí na ty, kteří by přistoupili k paušálnímu zvýšení sazeb u stávajících daní, a hotovo, případně zavedli i daně nové a spolu s tím provedli zásadnější daňovou reformu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.