Česko by si nemělo dovolit dál ztrácet čas s modernizací své uhelné energetiky. Jako sůl proto potřebuje zákon, který pro rozvoj obnovitelných zdrojů – a s tím modernizaci, decentralizaci a demokratizaci energetiky – vytvoří jasná pravidla. Jeden skoro přesně takový leží ve sněmovně už víc než rok a do závěrečného, třetího čtení zbývá pár dní. Přijetí zákona však ohrožují tahanice o 25 miliard korun zisků z velkých solárních elektráren stavěných v minulé dekádě.

Zástupci čisté energetiky ve většině evropských států volají po zefektivnění pravidel pro
výstavbu nových obnovitelných zdrojů, jejichž rozvoj jde příliš pomalu. V Česku jsme o krok
pozadu, legislativu, která má rozvoj a modernizaci energetiky rámovat, totiž stále ani
nemáme.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se