Bytová krize sice dominuje novinám – nepřejde týden bez článku o tom, jak bydlení vyhání lidi z Prahy či jak je drahé i ve srovnání s jinými státy –, předvolebním programům se však vesměs vyhýbá. Není divu – politici nevědí co s tím. Bizarní fantazie typu tištění bytů za 16 tis. Kč/m2 ve státní fabrice či snížení DPH na stavebniny (program ANO) nebo kontrolování elektroměrů (Piráti) nejsou totiž ničím jiným než krčením rameny před velkým problémem.  

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jaroslav Vostarek 10.09.2021 13:30
Krátký a zajímavý článek a souhlasím, že chybí kontext s okolními zeměmi, protože pokud budou pro zahraniční investory peníze stále levné, tak výše uvedené není řešením, ono ani není úplným a jediným řešením, protože část nárůstu cen je způsoben nárůstem mezd, které pokud budou růst, tak bude růst i cena za bydlení, ať už ceny nájmů nebo cen nemovitostí.... předpokládat, že s růstem mezd nebudou růst náklady na bydlení je nereálné. Otázka lokálnosti nárůstů na Prahu a Brno je řešitelná částečně tím, že by stát motivoval k decentralizaci, ať už tím, že například přesunul do každého kraje jedno ministerstvo, tak i tím, že by daň z nemovitostí hrála vyšší roli a umožnila svojí strukturou a výší směrovat firmy i do regionů a nejen do zmíněných dvou měst.....rozhodně nepředpokládám snížení cen nemovitostí, jen zpomalení jejich růstu do relace s růstem mezd....už to by bylo možné považovat za velký úspěch......
Petr Carvan 10.09.2021 00:02
Centrální bankéři asi jen tak názor nezmění, a i kdyby ho změnili v ČNB, tak určitě ho nezmění v ECB. Znamenalo by to zdražení půjček, ale také třeba obrovských státních dluhů, které by některé státy nebyly schopny splácet. Možná bychom pak měli v Praze dostupnější bydlení, ale Itálii v bankrotu a eurozónu v rozkladu. Jinak ale výborný článek, který jde k jádru věci. Nejlepší, který jsem na téma Dostupné bydlení v poslední době na Ihned.cz četl.
Stanislav Kadlec 09.09.2021 22:21
Pan Lobotka implikuje, že zvýšení úrokových sazeb, vyžene z trhu investiční kupující, vznikne přetlak nabídky a byty zlevní. Ano, když bude tlak dost vytrvalý, tak se to může stát. Na trhu zůstanou kupující, kteří opravdu chtějí řešit bytovou potřebu a vezmou si stejně hypotéku. Aby na tom byli zhruba stejně jako dnes (to znamená, aby platili zhruba stejnou měsíční splátku hypotéky), budou muset ceny bytů klesnout o 10% za každý procentní bod navýšení úrokové sazby proti dnešním hodnotám (platí cca pro třicetiletou hypotéku). V hypotetickém případě návratu do roku 2008 tedy možná o 30%. To se mi zdá málo pravděpodobné. A mají-li být byty dostupnější = levnější, tak by měly ceny klesnout ještě víc. To už považuji za silně nepravděpodobné. Ano, politika centrálních bank je mocná a ovlivňuje chování, ale dostupnější byty nezajistí.
Honza 09.09.2021 20:09
Jan Havlíček: Ona má problém s rostoucími cenami bytů i Eurozóna. V článku ještě chybí informace, že developeři až dosud stavěli prakticky výhradně jen v Praze, v Brně a na horách. Velmi okrajově ve větších městech. Důvodem bylo to, že ceny bytů byly mimo Prahu a Brno pod náklady na výstavbu nových. Lehce nad tyto náklady se dostaly ve většině krajů až teď.
Jan Havlíček 09.09.2021 19:21
Otázka je, co by na to udělal investor z eurozóny se zápornými úroky. Kolik by se sem nalilo peněz a jak by to zabývalo s kurzem a naší exportní ekonomikou. Levné půjčky jsou celosvětový problém, každý hledá jakékoliv zhodnocení. Nemyslím, že se ČNB může příliš vzdálit od ECB. Zmiňovaných 5% je pravděpodobné příliš daleko.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru