Prudký růst cen energií a stále přetrvávající narušení dodavatelských řetězců zvýšilo sázky investorů na to, že zvýšená inflace bude dlouhodobější a centrální banky budou muset reagovat rychleji. Minulý týden skutečně zrušila masivní podporu ekonomiky kanadská centrální banka, s utužením se přidala i australská, když ukončila kontrolu výnosů dluhopisů. Sazby se už zvyšují v Česku, Norsku, Maďarsku nebo na Islandu. Naopak u Velké Británie nebo eurozóny se ale zatím očekávání investorů nenaplňují.

Investoři tlačí na růst výnosů dluhopisů s kratšími délkami splatnosti už minimálně od září, což je signálem očekávání dřívějšího zásahu centrálních bank proti inflaci. Náklady na dluhy tak rostou v řadě zemí. České dluhopisy se ve výnosech dostávají na úroveň před deseti lety. Výnos amerického dluhopisu s dvouletou splatností vystoupal na předpandemickou úroveň, tedy dobu před masivními intervencemi ze strany tamní centrální banky. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.