Takový příběh se v české politice běžně nevídá. Jolana Mungengová, která naposledy působila v Evropské komisi, napsala Petru Fialovi (ODS) před pár týdny e-mail, že by pro něj ráda pracovala kvůli předsednictví EU. Připojila svůj životopis a nastupujícího premiéra natolik přesvědčila, že z neznámé ženy udělal svoji evropskou poradkyni. Fiala její jméno oznámil minulý týden na sociálních sítích.

Nejde přitom o místo řadového poradce. Mungengová se stane Fialovým „šerpou“, důvěrnicí v evropských záležitostech, která se svými protějšky ze sedmadvacítky bude předjednávat finální dohody lídrů EU a na řadě schůzek bude sedět po jeho boku. S druhým českým předsednictvím unie na obzoru jí tak připadne jeden z nejdůležitějších postů ve státní správě.

Že Mungengová na vlastní pěst oslovila Fialu, potvrdilo HN několik spolupracovníků premiéra. „Sama ho písemně kontaktovala a její životopis a profesní dráha Petra Fialu zaujaly. My jsme dodali jen reference. Pak se sešli a dohodli se,“ řekl HN jeden z nich, europoslanec ODS Jan Zahradil. Jeho kolega Alexandr Vondra to potvrdil. Sám Fiala na dotazy, čím ho přesvědčila pro něj neznámá euroúřednice, nereagoval.

Mungengová pracovala v minulosti pro frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v europarlamentu, kterou ODS v roce 2009 založila spolu s Brity. Odtud se zná se Zahradilem a dalšími. Do frakce ECR ji ostatně v roce 2009 nabíral právě Jan Zahradil. Jolana Mungengová tehdy končila jako tajemnice europoslance a bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného a hledala práci. Železný byl členem jiné frakce, skupiny nejtvrdších euroskeptiků a národovců IN/DEM pod vedením Brita Nigela Farage.

V ECR pracovala Mungengová jako poradkyně frakce v několika výborech europarlamentu včetně toho pro mezinárodní obchod, kde dlouhodobě působí Zahradil. Z tohoto výboru pak udělala v roce 2014 podobný skok v kariéře, který zopakovala u Fialy – sama se přihlásila do konkurzu k eurokomisařce pro obchod. A uspěla. Až do roku 2019 pak pracovala jako poradkyně v širším týmu Švédky Cecilie Malströmové, kde měla na starosti výměnu informací mezi kabinetem komisařky a euroúředníky zodpovědnými za obchod se severní Afrikou a Středomořím.

Jolana Mungengová, jejíž matka je Češka a otec pochází z bývalého Zairu, dnešní Demokratické republiky Kongo, není v bruselském prostředí neznámá. Mluví se o ní jako o kompetentní úřednici plynně hovořící anglicky a francouzsky – ve francouzštině i studovala, když žila několik let s rodiči v Africe. Zároveň ji předchází pověst konfliktní ženy.

Po konci mandátu Cecílie Malströmové chtěla Mungengová zůstat v Bruselu a několik měsíců sháněla práci v komisi. Nepovedlo se jí to, stejně jako se neúspěšně pokoušela o místo v českém předsednickém týmu před e-mailem Fialovi. Důvodem zavřených dveří v Bruselu a donedávna i v Praze má být právě její vystupování. Co europoslanec Alexandr Vondra opsal slovy „je docela sebevědomá“, další lidé z prostředí evropské politiky – anonymně kvůli obavám z možných následků – nazvali arogantním přístupem ke spolupracovníkům a lidem v jejím okolí.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Dřívější působení Jolany Mungengové ve frakci nacionalisty Nigela Farage a především její pověst konfliktního člověka mohou podle řady lidí v Bruselu převážit u jejích protějšků v EU nad zkušenostmi z práce pro významnou komisařku. Podle zdrojů HN to může oslabovat snahu nového premiéra Petra Fialy vést úspěšnou proevropskou politiku české vlády.

Analytik EU a bývalý dlouholetý bruselský zpravodaj Eric Maurice souhlasí s druhou částí argumentu. „Pro řadu politiků v EU bude frakce IN/DEM v životopise rudý fáborek. Pokud ale Jolana Mungengová získá důvěru svých kolegů, její minulost nebude hrát roli,“ říká Maurice, nynější výzkumník institutu Fondation Robert Schuman. „Být šerpou si ale žádá značné komunikační dovednosti, citlivě spolupracovat s ostatními a vnímat kompromis. Těžiště té práce je uhlazování sporů,“ pokračuje Maurice.

Fiala se ke své evropské poradkyni zatím veřejně nevyjádřil a ani Jolana Mungengová nereagovala na zaslané dotazy. Podle mluvčího ODS Václava Smolky bude komunikovat s tiskem až po ustavení vlády. Další klíčový člověk v evropské politice nové vlády, kandidát na ministra pro EU Mikuláš Bek (za STAN), řekl jen to, že výběr unijního šerpy byl na ODS a že se těší na „profesionální spolupráci“ s novou kolegyní.