Guvernér České národní banky by neměl být v bankovní radě jako pověstný kůl v plotě. Měl by mít alespoň dva spolupracovníky, kteří přibližně sdílejí jeho názory, aby mohl funkci guvernéra vykonávat s jistým týlovým zabezpečením, prohlásil před necelými šesti lety prezident Miloš Zeman, když do vedení ČNB jmenoval Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého. Blížilo se tehdy „přesednutí“ Jiřího Rusnoka z židle „řadového“ radního do guvernérského křesla, což mu Zeman podle všeho přislíbil už v době, kdy z něj udělal předsedu „prezidentské vlády“. Silná vazba mezi Zemanem a Rusnokem přispěla k tomu, že si nový šéf centrální banky mohl bankovní radu z většiny dotvořit podle svého. Guvernérova pozice se stala naprosto neotřesitelnou poté, co Zeman na začátku roku 2017 jmenoval do bankovní rady Marka Moru, který byl před dávnými lety Rusnokovým poradcem. Takto utvořená většina umožnila guvernérovi prosadit i tak radikální obrat, jakým bylo prudké zvýšení sazeb v posledním půlroce.

S koncem Rusnokova mandátu v polovině letošního roku se tato konstelace rozpadá. O to důležitější bude, koho Zeman za guvernéra vybere a zda mu vyjde vstříc tak jako svému dlouholetému politickému spojenci Rusnokovi. Pokud se novou hlavou ČNB stane respektovaná postava, bude to současně potvrzení dlouholeté zkušenosti, že extrémně silná pravomoc českého prezidenta, co se týče vedení centrální banky, nepředstavuje v praxi zásadní riziko.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.