Dlouho to vypadalo, že cesta Roberty Metsolaové do čela Evropského parlamentu – teprve třetí ženy od přímých voleb v roce 1979 – bude hladká. Pak ale do života maltské europoslankyně vstoupila jiná žena. Polka, jíž lékaři v obavě z následků odmítli v listopadu uplynulého roku provést interrupci těžce poškozeného plodu. Třicetiletá Izabela krátce nato zemřela na septický šok a celou Evropou otřásaly protesty proti uzurpování práv žen. A tehdy se nad Metsolaovou začala stahovat mračna.
Socialisti a liberálové v Evropském parlamentu zpochybnili předběžnou podporu jinak oblíbené kolegyni. Podle nich právě teď nelze hlasovat pro někoho, kdo odmítá potraty – což lidovkyně Metsolaová dělá. Volba nového vedení europarlamentu proběhne už příští týden. Kdo povede jedinou přímo volenou instituci EU po zesnulém Davidu Sassolim, je ale kvůli tomu pár dní před hlasováním krajně nejisté.
Metsolaová šla ve středu na kobereček do socialistické frakce, aby se obhájila a zvýšila svoje šance u konkurence. Právě socialisty nebo liberály bude potřebovat. Ke zvolení je nutná nadpoloviční většina odevzdaných hlasů a ze sedmisethlavého sněmu může počítat zatím jen se svojí lidoveckou frakcí, která má 182 členů.
Léto ukázalo rozdělení europarlamentu
Slyšení před druhými nejsilnějšími socialisty probíhalo za zavřenými dveřmi. Podle přítomných však naplnilo očekávaný scénář – většina dotazů na kolegyni se týkala práv žen rozhodovat samy o sobě včetně svého těla.
„Dostala otázku, jak konkrétně hodlá v roli předsedkyně Evropského parlamentu podporovat ženy a zda případně bude pak hájit právo na interrupce, protože většina europarlamentu jej podporuje,“ sdělila HN a Aktuálně.cz exposlankyně za ANO, nyní jediná česká členka socialistické frakce Radka Maxová (za ČSSD).
Na první dotaz Malťanka odpověděla. Podle Maxové zdůraznila, že už na domácí půdě vystrkovala ženy do popředí maltské politiky a v tom hodlá pokračovat i coby možná šéfka EP. Naopak otázku na podporu potratů obešla. „Řekla jen tolik, že bude respektovat názor většiny europarlamentu v této věci,“ dodala Maxová.
Jak je europarlament rozdělen ohledně potratů, ukázal loňský rok. V červnu europoslanci 378 hlasy proti 255 schválili Matičovu zprávu – podle chorvatského socialisty, zpravodaje textu Predraga Matiče. Ta říká, že sexuální zdraví žen je součástí základních lidských práv, a vyzývá evropské vlády, aby každá žena měla nárok na „legální interrupci v členské zemi EU“. Byť se jednalo o nezávazný dokument motivovaný hlavně zpřísněním potratů v Polsku a následnými demonstracemi žen, europoslanci považují Matičovu zprávu za milník, na který se odvolávají.
Roberta Metsolaová hlasovala proti zprávě, stejně jako v minulosti pokaždé zvedla ruku proti potratům, pokud se toto téma v europarlamentu objevilo. Veřejně ale nikdy nesdělila svůj názor. Vždy upozorňovala jen na to, že „otázka interrupcí nepatří do pravomocí EU, ale jednotlivých států“.
Její domovská Malta má jeden z nejpřísnějších protipotratových zákonů v Evropě. Ochrana nenarozeného života stojí v maltské ústavě a ostrov si při vstupu do EU v roce 2004 vymohl speciální dodatek ke smlouvě, že unie nebude do této věci Maltě zasahovat.
Potřebný vítr pro Brusel
Teď se však interrupce jako bumerang vrací Robertě Metsolaové v její ambici stanout v čele EP. Na slyšení u socialistů udělala podle zdrojů HN a Aktuálně.cz dobrý dojem, mimo jiné si dávala záležet, aby každou europoslankyni a každého europoslance oslovila křestním jménem na znamení respektu.
Kladně o ní mluví také další zástupci politické konkurence. Pro Ditu Charanzovou (za ANO) představuje energická dvaačtyřicetiletá politička z nového členského státu „přesně ten svěží vítr, který v EP potřebujeme“. Charanzová bude pro Metsolaovou hlasovat, ačkoli její frakce, liberálové, se ještě nerozhodla.
Podobně plně pracující matku čtyř malých dětí vyzdvihuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). A to přesto, že Metsolaová podporovala uprchlické kvóty na rozdíl od drtivé většiny českých politiků včetně Zdechovského. Dlouhodobě také kritizuje stav právního státu v Polsku a v Maďarsku, tedy u spojenců Česka.
„Jsou to jedny z tisíců věcí, o kterých se bavíme. Roberta je také mnohem liberálnější v právech sexuálních menšin než já,“ říká na adresu svojí kolegyně europoslanec. „Je ale hlavně skvělá vyjednávačka. Přesvědčivá, když mluví, dokáže být tvrdá a přitom je to milý člověk. Rozhodně pro ni zvednu ruku,“ líčí lidovec Zdechovský.
Socialisté i liberálové budou chtít případnou podporu Metsolaové „zobchodovat“ za funkce v europarlamentu pro svoje zástupce. Podle toho, jak bude vypadat nabídka, vedení frakcí zavelí hlasovat o favorizované Malťance a dalších kandidátech. Rozhodne se na poslední chvíli. Příští úterý tak slibuje napínavou volbu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist