Protesty kurýrů, kteří rozváží zakázky pro Rohlík.cz, rozpoutaly debatu o takzvaném švarcsystému. Redakce HN nyní získala data od Státního úřadu inspektorátu práce o nelegálním zaměstnávání za posledních šest let. Z těch vyplývá, že počet kontrol i uložených pokut za švarcsystém klesl, a to dokonce na pouhou polovinu. Přitom stát ročně přichází i o několik desítek miliard korun – v případě jednoho takového pracovníka s průměrnou mzdou jsou odvody nižší zhruba o 180 tisíc korun, pracovník ušetří na daních okolo 24 tisíc. A podle dřívějších odhadů je v Česku takových „švarcáků“ až několik set tisíc.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









