Protesty kurýrů, kteří rozváží zakázky pro Rohlík.cz, rozpoutaly debatu o takzvaném švarcsystému. Redakce HN nyní získala data od Státního úřadu inspektorátu práce o nelegálním zaměstnávání za posledních šest let. Z těch vyplývá, že počet kontrol i uložených pokut za švarcsystém klesl, a to dokonce na pouhou polovinu. Přitom stát ročně přichází i o několik desítek miliard korun – v případě jednoho takového pracovníka s průměrnou mzdou jsou odvody nižší zhruba o 180 tisíc korun, pracovník ušetří na daních okolo 24 tisíc. A podle dřívějších odhadů je v Česku takových „švarcáků“ až několik set tisíc.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se