Patnáctitisícová armáda zaměstnanců finanční správy dokáže některé daně vybírat celkem levně. Například z každé stokoruny, které státu pošlou firmy ze svého zisku, spolknou náklady zhruba korunu. Před pandemií to bylo nepatrně méně, po ní o něco více, ale stále jde o přijatelný podíl. Ovšem některé státem nařízené „berně“ jsou z hlediska efektivity fiaskem. Ošklivým příkladem je silniční daň, u níž náklady spolknou skoro sedm procent výnosu. A to se při současném nastavení předpisů dá očekávat, že s růstem podílu aut jezdících na alternativní paliva se bude poměr náklady vs. výnosy ještě zhoršovat. Přitom zrovna tato daň, jedna z mála majetkových dávek, která v Česku zbyla, by se dala vybírat podstatně efektivněji.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.