Meziroční růst spotřebitelských cen se na začátku roku vyšplhal k 10 procentům. Inflace, která teď děsí vládu, centrální bankéře a hlavně nás všechny, kteří toto zdražení cítíme na vlastních peněženkách, se ale „jen“ vrátila k hodnotám, na něž si vzpomínají pamětníci z 80. či 90. let minulého století.

Růst spotřebitelských cen je však dodnes velmi nízký ve srovnání s tím, jak v uplynulých letech rostly ceny na trhu nemovitostí. V čase ekonomického blahobytu, minimálního růstu cen a dlouhodobě nízkých úrokových sazeb v mnoha zemích Evropy bujela neviditelná inflace cen „výrobků“ z malty a cihel. V 10 letech mezi rokem 2010 a třetím čtvrtletím 2021 stouply ceny bytů a domů v celé Evropské unii o 39 procent. V samotné České republice pak vyskočily o neuvěřitelných 100 procent, tedy na dvojnásobek. Spotřebitelské ceny v Česku za tu dobu stouply o necelých 25 procent.

Ani tato čísla však ve skutečnosti nevypovídají o tom, co se skutečně dělo na trhu bydlení. Problém je v regionálních disproporcích. Všude v Evropě daleko rychleji rostou ceny nemovitostí ve velkých městech, kde žije stále větší procento populace.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se