Meziroční růst spotřebitelských cen se na začátku roku vyšplhal k 10 procentům. Inflace, která teď děsí vládu, centrální bankéře a hlavně nás všechny, kteří toto zdražení cítíme na vlastních peněženkách, se ale „jen“ vrátila k hodnotám, na něž si vzpomínají pamětníci z 80. či 90. let minulého století.

Růst spotřebitelských cen je však dodnes velmi nízký ve srovnání s tím, jak v uplynulých letech rostly ceny na trhu nemovitostí. V čase ekonomického blahobytu, minimálního růstu cen a dlouhodobě nízkých úrokových sazeb v mnoha zemích Evropy bujela neviditelná inflace cen „výrobků“ z malty a cihel. V 10 letech mezi rokem 2010 a třetím čtvrtletím 2021 stouply ceny bytů a domů v celé Evropské unii o 39 procent. V samotné České republice pak vyskočily o neuvěřitelných 100 procent, tedy na dvojnásobek. Spotřebitelské ceny v Česku za tu dobu stouply o necelých 25 procent.

Ani tato čísla však ve skutečnosti nevypovídají o tom, co se skutečně dělo na trhu bydlení. Problém je v regionálních disproporcích. Všude v Evropě daleko rychleji rostou ceny nemovitostí ve velkých městech, kde žije stále větší procento populace.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.