Ceny surovin od ropy přes hliník až po pšenici zažívají prudký růst o desítky procent za den. V minulém týdnu zaznamenaly dokonce největší zdražení od roku 1974, kdy svět čelil ropné krizi. Komoditní trhy rozbouřila ruská agrese na Ukrajině a následné sankce, včetně úvah o zastavení dovozu ropy z Ruska do USA a Evropy.

Vývoj na světových komoditních trzích pocítí rovněž český spotřebitel. „Pokud si vykreslíme dramatický obrázek, že by se zastavil přísun energetických surovin z Ruska k nám, nebo by trhy zůstaly vyděšené měsíce, tak bychom se bavili o inflaci v pásmu přes 20 procent,“ varuje hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. Počítá však zatím s průměrnou inflací v letošním roce ve výši bezmála 11 procent, což je i tak více, než činí odhad České národní banky z letošního února. Ten počítá s inflací 8,5 procenta.

Ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda pak kvůli růstu cen potravin odhaduje, že průměrná inflace může být až 15 procent. „Když půjde všechno dobře, tak budeme mít průměrnou inflaci ve výši nejméně devíti procent,“ dodává hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek s tím, že ji může ještě ovlivnit především růst cen elektřiny a plynu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se