Ani sedmý pokus vlády, aby prezident země Miloš Zeman povýšil šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do hodnosti generála, nevyšel. 

Kabinet Petra Fialy (ODS) navrhl jmenovat Koudelku generálem u příležitosti státního svátku 8. května, kdy se slaví ukončení druhé světové války.  

Prezident však i tentokrát rozhodl, že to neudělá. „Ano, mohu to potvrdit,“ reagoval na dotaz HN mluvčí vlády Václav Smolka.

Jmenování Koudelky generálem navrhovala opakovaně už vláda Andreje Babiše (ANO). Argumentovala vysokými profesními a osobními kvalitami šéfa BIS, ale také velmi dobrými výsledky samotné kontrarozvědky. Z obdobných důvodů navrhl jeho povýšení do generálské hodnosti minulý týden i Fialův kabinet.    

Zeman má proti kontrarozvědce a jmenovitě Koudelkovi dlouhodobě výhrady – a všechny návrhy vždy odmítl. Stejně tedy dopadl i tento. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz HN zatím nereagoval. 

Loni Zeman k odmítnutí povýšení Koudelky uvedl, že k němu zatím nevidí důvod a počká, jak skončí vyšetřování výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Z akce, při níž zahynuli dva lidé a vznikly obrovské škody, podezřívají tajné služby dva ruské agenty. Případem se také zabývá policie. 

Zdroj blízký Hradu HN popsal, že tentokrát se údajně Zeman na návrh jmenovat šéfa BIS generálem „ani nepodíval a roztrhal ho“.

Letos přitom lidé blízcí BIS spekulovali, že Zeman možná návrhu vlády vyhoví vzhledem k tomu, že Koudelka opakovaně varoval před ruským nebezpečím a prezident musel po invazi Ruska na Ukrajinu přiznat, že se v Rusku mýlil. Domníval se, že prezident Vladimir Putin na sousední zemi nezaútočí. 

Koudelka se narodil v roce 1965, vystudoval ČVUT. Je dlouholetým pracovníkem kontrarozvědky, v tajných službách je od roku 1992. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. Ředitelem BIS ho v roce 2016 poprvé jmenovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). 

U příležitosti státního svátku 8. května vláda navrhla prezidentu republiky dalších jedenáct představitelů Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Vězeňské služby ČR a BIS. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist