Nejlidnatější čínské město Šanghaj, klíčové hospodářské a finanční centrum, minulý týden zrušilo drastická omezení, která si vynutila koronavirová nákaza. Lidé si tam oddechli, vyrazili opět na procházky či do kaváren a kadeřnictví nestačila brát telefony nedočkavých zákaznic. Je to však jedna z mála pozitivních zpráv z Číny. Skoro všechny ostatní jsou chmurné.

Svědčí o slábnoucí ekonomice, na které se těžce podepsala vládní „politika nulového covidu“. Stranické a státní vedení v čele se Si Ťin-pchingem se ocitlo v úzkých. Vyhlásilo „novou rozvojovou koncepci“, jejímž  hlavním cílem je odpoutat se od Západu.

Pětadvacetimilionová Šanghaj sice dýchá volněji, ale Čína se nákazy zdaleka nezbavila. Její nová ohniska propukla například v Pekingu a také ve městě Tchien-ťin na severovýchodě země.
„Stále je omezen život více než 200 milionů lidí a hospodářství vrávorá,“ komentuje britský časopis The Economist. Například maloobchodní obrat, důležitý indikátor hospodářského zdraví, v dubnu meziročně klesl o 11 procent. Velice slabý je prodej osobních aut. Snížila se také průmyslová výroba a vývoz. Mnozí západní analytici nevylučují, že čínské hospodářství postihne v tomto čtvrtletí stagnace. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se