V ziskovém chmelařském byznysu se schyluje k velkému obchodu. Podle informací HN je na prodej jeden z hlavních chmelových hráčů v Česku, společnost Top Hop. Jde o klíčového dodavatele chmele pro Plzeňský Prazdroj. A podle čtyř zdrojů z oblasti fúzí a akvizic je hlavním zájemcem koncern Agrofert, který by se tak mohl stát důležitým aktérem v další zemědělské oblasti a získat zhruba čtvrtinu trhu s českým chmelem.

Při zohlednění majetku skupiny, generovaného zisku a jedinečnosti pěstovaného chmele se hodnota transakce může podle odhadu dvou zdrojů HN pohybovat okolo jedné miliardy korun.

To, že je Top Hop na prodej, potvrdil HN jeden z majitelů Josef Maryško. Odmítl však, že by  byla dohoda s Agrofertem uzavřena. Koncern, jehož konečným vlastníkem je expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zájem o Top Hop také konkrétně nekomentoval. Mluvčí Agrofertu Lucie Bukovanská uvedla, že nemůže sdělovat podrobnosti o strategii, ale že rozvoj zemědělských aktivit v Česku patří mezi dlouhodobé priority skupiny.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se