Nestává se tak často, aby firmám výrazně klesla výroba i prodej, ale tržby a čisté zisky přesto stouply. Během prvního pololetí letošního roku to předvedly hlavně německé automobilky. Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz dohromady vydělaly 30,6 miliardy eur čistého, a to přesto, že v souhrnu prodaly o 1,4 milionu vozů méně.
Do karet jim i dalším výrobcům hrála vysoká poptávka po nových vozech značně převyšující nabídku a prodlužující se čekací lhůty. To jim dovolilo podstatně zvýšit ceny četných modelů a také se zaměřit na výrobu těch dražších. Ale nyní přibývá příznaků, že v následujících měsících už tak snadno vydělávat nebudou, a to kvůli řádící inflaci oslabující kupní sílu zákazníků a zvyšujícím se úrokovým sazbám.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









