Nestává se tak často, aby firmám výrazně klesla výroba i prodej, ale tržby a čisté zisky přesto stouply. Během prvního pololetí letošního roku to předvedly hlavně německé automobilky. Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz dohromady vydělaly 30,6 miliardy eur čistého, a to přesto, že v souhrnu prodaly o 1,4 milionu vozů méně.

Do karet jim i dalším výrobcům hrála vysoká poptávka po nových vozech značně převyšující nabídku a prodlužující se čekací lhůty. To jim dovolilo podstatně zvýšit ceny četných modelů a také se zaměřit na výrobu těch dražších. Ale nyní přibývá příznaků, že v následujících měsících už tak snadno vydělávat nebudou, a to kvůli řádící inflaci oslabující kupní sílu zákazníků a zvyšujícím se úrokovým sazbám.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se