Čeští vojenští piloti se mohou těšit, že brzy budou mít dvacítku amerických vrtulníků. K dodávce dvanácti nových bitevních a transportních vrtulníků firmy Bell domluvené v roce 2019 přibude dalších osm strojů – šest útočných a dva dopravní ze zásob americké námořní pěchoty, která stroje Viper a Venom používá. Americká strana stroje věnuje české vládě, která zaplatí pouze jejich úpravu pro svoje potřeby.

Dar osmi vrtulníků potvrdila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Půjde o již používané, ale přesto zcela provozuschopné stroje,“ řekla HN Černochová. „Ukazuje se, že náš jasný a neuhýbavý postoj od začátku ruské invaze na Ukrajinu se vyplácí. Nejenže jsme si díky našemu nasazení v pomoci Ukrajině získali respekt našich spojenců, ale získali jsme i jejich podporu při modernizaci naší armády.“ První stroje by mohly do Česka podle Černochové přiletět do konce příštího roku. 

Kromě vrtulníků Černochová zmínila v této souvislosti i dar patnácti tanků Leopard 2 z Německa, což umožní v budoucnu nahradit stroje sovětského původu tanky západní výroby.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se