Když v úterý večer vláda oznámila, že se s odbory dohodla na zvýšení platů pracovníků veřejného sektoru, strhla se na sociálních sítích mela. Označení „pseudopravicová vláda“ bylo asi tak nejmírnější, jakého se vládní sestavě dostalo od lidí, kterým vadí, že se tím ještě zvýší tlak na zadlužení státu. Bouřlivou reakci vyvolal nebývale vysoký skok, o celých deset procent. Jenže ten přichází v době, kdy je nebývale vysoká i inflace. Takže to vláda schytala i od příznivců levice, které zas popuzuje, že i tak kupní síla nominálně zvýšených platů citelně propadne.

Kromě toho je slyšet i kritika zaměstnavatelů dotčených tím, že jejich zástupci na jednání nebyli. Vadí jim samotný prudký (avšak, jak bylo řečeno, jen nominální) skok, protože očekávají, že se tím zvýší tlak i na přidávání v soukromé sféře. To v součtu dál zvýší inflační tlaky (ač to nemusí být hlavní faktor), takže lidé, kteří nejsou placeni z veřejných peněz, mají pocit, že prohráli všichni.

Jenže co vlastně může vláda, která navíc není tvořena jen pravicovými stranami, dělat?

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.