České banky ještě nikdy v historii nevydělaly víc než za první polovinu letošního roku. Nahrálo jim to, že Česká národní banka (ČNB) rychle zvyšovala úrokové sazby. Finanční domy tak vydělávaly na desítkách miliard volných peněz od vkladatelů. A na počátku roku profitovaly i z poslední vlny zájmu o hypotéky, než se trh kvůli vysokým úrokům a přísnějším pravidlům výrazně ochladil.
Fakt, že první pololetí dopadlo pro banky dobře, ukazují data za celý tuzemský trh, která shromažďuje poradenská společnost Deloitte. Za prvních šest měsíců finanční domy vykázaly v součtu čistý zisk 51,7 miliardy korun, tedy o 66 procent více než ve stejném období loni. Letošní výsledek poráží i silná pololetí před covidem, kdy české hospodářství procházelo nebývalou konjunkturou. Dosavadní pololetní rekord z roku 2019 činil 45,6 miliardy korun.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.











