Firmy, kterým kvůli vysokým platbám za energie poklesl zisk, dostanou kompenzace od státu. Ty by měly částečně nahradit ztrátu, kterou utrpěly v důsledku energetické krize. Kabinet Petra Fialy (ODS) jim chce rozdat 30 miliard korun. Pomoc by se mohla týkat osmi tisíc podniků s energeticky náročnými provozy, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Pomoc firmám, která měla přijít po zastropování cen energií pro domácnosti, schválila ve středu vláda. Využila k tomu takzvaného dočasného rámce neboli souhlasu Evropské komise, aby jednotlivé země touto cestou pomáhaly firmám, pokud nezvládají vysoké ceny energií. „Peníze půjdou zejména do zpracovatelského průmyslu, dále pak do zemědělství a lesnictví,“ řekl po jednání kabinetu Síkela. Půjde o firmy s roční spotřebou vyšší než 630 megawatthodin nebo v případě elektřiny napojené na vysoké či velmi vysoké napětí.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.