Vedle pozvánek na jídelní menu se na facebookových stránkách hospod začínají objevovat i příspěvky týkající se omezování provozu. Důvodem jsou zvýšené náklady na energie spolu s nedostatkem personálu. Konec proto oznámila třeba pražská hospoda Fajnovka, hodonínská restaurace Westy nebo Hospůdka u Štěpána z Petrovic u Sušice, která fungovala 14 let. „Toto rozhodnutí pro nás nebylo vůbec jednoduché, ale jak jistě víte, celý obor pohostinství zažívá krušné časy,“ napsali majitelé Hospůdky Zdeňka a Štěpán Rudovi, kteří lákali na steaky z vlastního biochovu.

Energetická krize, která pohání celkové zdražování, postihla gastronomické odvětví v době, kdy se ještě zotavuje z období koronaviru. V důsledku pandemie zavřelo odhadem 10 až 15 procent pohostinských podniků. Obor nyní čekají další těžké měsíce a lze očekávat, že stejně jako pandemii je všechny neustojí. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.