Nejen bylinky, saláty nebo rajčata. Pod střechou mohou růst také obilniny. Nizozemskému start-upu Infarm se podařilo v uzavřených prostorách, bez půdy, chemických pesticidů a s menším množstvím vody než na poli vypěstovat pšenici. V moderním farmaření zaměřeném na produkci ovoce a zeleniny se jedná o průlom, který má podle jeho aktérů v budoucnu zásadně přispět ke globální potravinové bezpečnosti.

„Abychom mohli i nadále živit rostoucí světovou populaci, musíme dosahovat vyšších výnosů plodin, což jsme nyní dokázali u pšenice,“ uvedl na webu Infarmu jeho technologický ředitel a spoluzakladatel Guy Galonska. „Jsme přesvědčeni, že pšenici lze úspěšně pěstovat ve velkém měřítku v uzavřených prostorách jako alternativu odolnou vůči klimatickým změnám. Náš rekordní výnos by se mohl v příštích letech potenciálně zvýšit o dalších 50 procent pomocí kombinace vylepšené genetiky, hardwaru a optimalizovaného růstového prostředí,“ doplnil.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.