Drahé hypotéky a stále vysoké ceny bytů nutí lidi více přemýšlet o nájemním bydlení. Vyšší zájem o pronájmy žene nahoru i ceny za bydlení v Česku. V Praze měsíční nájem podle dat poradenské společnosti Deloitte stoupl na říjnových asi 360 korun za metr čtvereční, to je meziroční růst o 23 procent. Zhruba o desetinu pak nájmy podražily i v dalších krajských městech. Pronajímatelé přesto tvrdí, že existuje potenciál k jejich dalšímu zvýšení.

„Růst cen nájemného není způsobený jen současným vývojem realitního trhu, ale nepochybně dochází také ke kompenzaci dosavadních nízkých cen nájemného,“ říká v rozhovoru pro HN Petr Illetško, výkonný ředitel Fondu českého bydlení, který vlastní a pronajímá činžovní domy převážně mimo hlavní město.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Přehled realitních fondů v Česku