Po třinácti letech ČEZ znovu vybírá dodavatele jaderné elektrárny. A stejně jako na podzim v roce 2009 začne posuzovat tři nabídky. Během středy je dodají americko-kanadská společnost Westinghouse, francouzská EDF i korejská KHNP.

Složení pelotonu potenciálních uchazečů o kontrakt na nový blok pro Dukovany odráží nejzásadnější změnu, jíž Evropa v posledních letech prošla. Agresivní politika ruského prezidenta Vladimira Putina vůči Západu včetně Česka vedla k tomu, že zapojení ruské společnosti Rosatom do soutěže nepřipadá v žádné podobě v úvahu. A to byla v minulém tendru, v němž šlo hned o dva nové bloky pro Temelín, favoritem.

Současně Putinova válka proti Ukrajině – a už i přípravy na ni – dotlačily Evropu s lehkomyslným Německem v čele do hluboké energetické krize. Dramatické omezení dodávek ruského plynu zřetelně ukázalo, že kvůli čistší energetice potřebují státy jako Česko jádro. Dukovanská soutěž by mohla být začátkem jeho renesance.

Temelínský tendr však skončil fiaskem a kde jsou záruky, že se drahý nezdar nebude opakovat?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.