Posledním listopadovým dnem skončilo druhé kolo takzvaného milostivého léta, výjimečné oddlužovací akce, během které dostali dlužníci šanci zbavit se závazků a exekucí vůči státním podnikům a veřejnoprávním institucím. Stát už ale chystá i její další verzi. Dvě dosavadní kola, do kterých se mohli lidé poprvé přihlásit loni v zimě a podruhé letos na podzim, se týkala jen exekucí vedených soudními, tedy soukromými exekutory. Nyní ale bude možné ukončit exekuce, které pro stát nevymáhají exekutoři, ale třeba finanční úřady. Takzvané daňové a správní exekuce vznikají například při nedoplatcích na daních nebo nezaplacením sociálního pojištění. A k jejich vyřízení bude lidem, stejně jako v prvních dvou kolech, stačit pouhé uhrazení základního dluhu. Poté jim budou odpuštěny penále i úroky.

„Kvůli akci vzniknou dvě novely, finančního řádu a správního řádu, které projedná vláda po Novém roce. Naší ambicí je, aby milostivé léto pro daňové a správní exekuce mohlo platit od poloviny příštího roku,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a jeden z autorů myšlenky milostivého léta Marek Výborný.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.