Nájmy zlevňují, protože se Ukrajinci vrací domů a Češi nemají na energie, natož na superdrahé bydlení. Nájemné nezlevní, naopak do roka bude minimálně o 20 procent vyšší. Podobné zprávy se střídají snad s ještě větší pravidelností než den a noc a tomu, kdo se rozhoduje ať už jako investor-pronajímatel, nebo jako zájemce o byt, žádnou skutečnou radu neposkytují. Přitom pravdu mohou mít všichni. Nájemní trh je extrémně roztříštěný, velcí realitní investoři nabízející stovky bytů jsou stále spíš utopií než realitou a s nimi i nějaká pravidla, kterými by se mohl člověk dlouhodobě řídit.

Jistý návod může poskytnout pohled do minulosti průměrných cen pronájmů, cen bytů a „kolemjdoucí ekonomiky“, tedy na to, jak se vyvíjela inflace, úrokové sazby, nezaměstnanost, HDP a opomenout nelze ani pandemii covidu-19.

Teoreticky by propad ekonomiky měl vést ke snížení cen nemovitostí i nájmů, protože nižší ekonomická aktivita znamená nižší poptávku a ta vede ke snížení cen. Co nám ovšem ukazuje historie? Podívejme se na čísla, přičemž v případě měst kromě Prahy je nejjednodušší orientace podle ceny za „ideální“ dvoupokojový byt, v Praze je nutné sledovat rozptyl cen, který je v tomto městě větší než ve zbytku republiky.

Jak je to doopravdy:

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.