Nájmy zlevňují, protože se Ukrajinci vrací domů a Češi nemají na energie, natož na superdrahé bydlení. Nájemné nezlevní, naopak do roka bude minimálně o 20 procent vyšší. Podobné zprávy se střídají snad s ještě větší pravidelností než den a noc a tomu, kdo se rozhoduje ať už jako investor-pronajímatel, nebo jako zájemce o byt, žádnou skutečnou radu neposkytují. Přitom pravdu mohou mít všichni. Nájemní trh je extrémně roztříštěný, velcí realitní investoři nabízející stovky bytů jsou stále spíš utopií než realitou a s nimi i nějaká pravidla, kterými by se mohl člověk dlouhodobě řídit.
Jistý návod může poskytnout pohled do minulosti průměrných cen pronájmů, cen bytů a „kolemjdoucí ekonomiky“, tedy na to, jak se vyvíjela inflace, úrokové sazby, nezaměstnanost, HDP a opomenout nelze ani pandemii covidu-19.
Teoreticky by propad ekonomiky měl vést ke snížení cen nemovitostí i nájmů, protože nižší ekonomická aktivita znamená nižší poptávku a ta vede ke snížení cen. Co nám ovšem ukazuje historie? Podívejme se na čísla, přičemž v případě měst kromě Prahy je nejjednodušší orientace podle ceny za „ideální“ dvoupokojový byt, v Praze je nutné sledovat rozptyl cen, který je v tomto městě větší než ve zbytku republiky.
Jak je to doopravdy:
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.