Státy na západním pobřeží USA v čele s Kalifornií chtějí do roku 2045 vyrábět veškerou elektřinu bez emisí. Sucho ale znemožňuje větší sázku na vodní elektrárny. A přes příznivé větrné podmínky na pobřeží Pacifiku je komplikovaný i rozvoj větrné energetiky. Háček je v rychle se snižujícím pobřežním šelfu, jenž znemožňuje stavbu tradičních větrných parků na moři zapuštěných do dna.

Kalifornie proto sází na novou technologii plovoucích větrných turbín, které se dají umístit i ve větší hloubce než běžných 50 metrů, protože jsou ke dnu připoutané kotvami. Zájem o jejich stavbu má ve dvou oblastech asi 20 mil od pobřeží celkem pět developerů. Jsou mezi nimi i evropské společnosti RWE Renewables nebo Equinor. Všichni federální vládě za pronájem pozemků v aukci dohromady nabídli 757 milionů dolarů, což je přes 17 miliard korun.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se