Nenápadné malé granulky, od pohledu plastové. Pro návštěvníky procházející kolem stovek pavilonů a stánků během listopadové klimatické konference v egyptském Šarm aš-Šajchu nic zvláštního. Jenže, v těch pár skleničkách na stole v izraelském pavilonu se dost možná skrývá materiál, který přinese světovou revoluci v nakládání s odpady.

Zatímco většina zemí světa se snaží problematiku čím dál většího množství odpadů řešit jejich drahým tříděním, aby se aspoň část z něj dostala k recyklaci, izraelská firma UBQ Materials přichází s metodou, která je schopna zrecyklovat prakticky všechen odpad najednou. Je přitom jedno, že se v odpadu nachází směsice různých plastů, biologické hmoty či papíru. Z tohoto odpadového „guláše“ umí firma vytvořit nezávadný plast – UBQ materiál, který má využití skoro všude. Řada velkých výrobců už jej dokonce používá a mnoha lidem se možná dostal do rukou, aniž by o tom věděli. Třeba při stravování v McDonald’s.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.