Bitcoin ani další kryptoměny se z otřesů vyvolaných pádem kryptoburzy FTX dosud cenově nevzpamatoval. Rojí se proto komentáře o tom, že je bitcoin Ponziho schéma – podvod, kdy fond penězi jedněch investorů vyplácí své další klienty – a kryptoměny jsou k ničemu. Podle programátora zaměřeného na kryptoměny nebo e-commerce Igora Pauera je ale ve své podstatě Ponziho schématem každá měna i směna a označovat bitcoin za pyramidovou hru nedává moc smysl.

„Hodnota je tvořena nabídkou a poptávkou,“ říká Pauer v rozhovoru pro HN. Sám se přitom na kryptoměny nedívá jako na investice, ale spíše jako na technologii. Proto nabízí například pohled do rizik, která si investoři často ani neuvědomují. Pauera aktuálně hodně trápí odchod zkušených programátorů ze světa kryptoměn, jejich nahrazování těmi méně schopnými a hromadící se chyby v kódech, které nikdo neopravuje.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze