Rok 2023 je přede dveřmi a spolu s tím přichází čas obligatorních předpovědí, které dost často přestanou platit už po prvních dvou měsících. Stačí se podívat na letošek, kdy jsme i my předpovídali, že inflace je trhem nedoceněný problém. Již v březnu však bylo jasné, že se z ní vyklube ústřední téma celého roku, které kompletně ovládne veřejnou diskusi a jehož efekt na trhy bude spolu s tím podstatně větší a pro řízení měnové politiky se stane jediným faktorem. 

S plným vědomím toho, jak marná naše snaha v tomto volatilním období může být, zkusme udělat predikci pro nastávající klíčové téma. Čím si můžeme být jistí, je, že centrální bankéři zůstanou nadále středobodem pozornosti. Vzhledem k tomu, jakou roli hrají v ekonomice a na finančních trzích, tomu ani jinak být nemůže. Stěžejní však už nebude jejich reakce na inflaci, ale na zpomalující ekonomiku. Ta bude hlavním hybatelem měnové politiky, a to především v závěru roku.

V tomto bodě ale pozorujeme největší rozkol mezi názorem Fedu a akciových investorů. Zatímco americká centrální banka proklamuje, že sazby zůstanou nad pěti procenty minimálně do konce roku 2023, druzí jmenovaní se obsesivně upírají k slavnému „pivotu“ a návratu pod 4,5 procenta. Kdo nakonec zvítězí? Správnou odpověď dost možná opět poskytuje dluhopisový trh. Z těžké inverze výnosové křivky, kde se rozdíl mezi výnosy desetiletých a dvouletých amerických vládních dluhopisů drží na 70 bodech, přičemž ty dvouleté dosahují sotva 4,2 procenta, si můžeme vyvodit, že Fed možná koncem roku skutečně couvne. Avšak primárně v reakci na recesi v USA.

Tu zatím akciové trhy poctivě ignorují a nechtějí si nechat rozmluvit takzvané měkké přistání (ochlazení ekonomiky bez přehnaných škod). Koneckonců je to vidět i ve stále optimistických analytických odhadech čistých zisků. Akciový trh má možná pravdu, že Fed nakonec otočí, avšak dle našeho názoru tento manévr udělá až ve chvíli, kdy nebude mít na výběr. A to už bude pro ziskovost firem a akciové trhy trochu pozdě.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.