Pamětníci americké hypoteční a následné celosvětové finanční krize z roku 2009 se ze současné ekonomické situace nehroutí. Nicméně zůstávají ostražití. Dokud budou existovat nabídka a poptávka, trh bude s menšími či většími výkyvy fungovat neustále. Nic na tom nezmění ani regulace Evropské unie, o které si můžeme myslet cokoli, ani tolik velebený a zatracovaný Green Deal. A tím méně přesvědčení některých sociálních skupin, že vše, co vybudovali naši předkové, je špatně a měli bychom se vrátit zpátky na stromy.

Aktuální situace na trhu odráží náladu v celé společnosti. Lidé vyčkávají na následující vývoj a jsou ve svém ekonomickém rozhodování opatrní. Zasáhla je mediální kampaň plná katastrofických scénářů v podobě vyšších cen energií způsobených Green Dealem. Klidu nepřidá ani neustále probíhající válka na Ukrajině. Samostatnou kapitolou je pak dlouhodobá neschopnost EU napravit následky svého rozhodování. Slovy klasika, chtěli jsme to nejlepší, ale dopadlo to jako vždycky.

Samotná EU se svým přebyrokratizovaným aparátem, který ničí konkurenceschopnost na lokálních i globálních trzích, nic nevyřeší. Spíše naopak. Veškeré škody, co vždy napáchá, musí řešit soukromý sektor, který je jednotlivými normami nejvíce poškozen. Přesto najde cestu, jak fungovat a přizpůsobit se diktátu z Bruselu. Proč? Protože musí. Pokud chce přežít a sekundárně živit ty, kteří mu z úřednické sesle škodí, nic jiného mu nezbyde.

Pokud se jako EU nevrátíme k jaderným zdrojům, bude trvat dlouhé roky, než alternativní zelené zdroje vykryjí celoroční poptávku. Pokud vůbec. Znečištění planety rozhodně nezabrání, samy ekologické rozhodně nejsou. Jejich výroba a provoz zatěžují naši planetu daleko více než jádro a plyn. Ano, ono proklínané bezemisní jádro. O lánech solárů a panoramatu horských větrníků ani nemluvě.

Z těchto důvodů se ceny vstupních komodit, ze kterých se dělá stavební materiál, směrem dolů maximálně podívají, ale reálně nikdy neklesnou. Naopak se zvýší, jelikož se do nich ještě plně nepromítly všechny okolnosti, které je ovlivňují. Nedojde tedy k poklesu cen za výstavbu metru čtverečního a nemůže tím pádem ani dojít k jejich poklesu na realitním trhu. Není totiž, kdo by tyto přibývající ztráty sanoval. Pokud developeři nebudou mít marži, tak nebudou mít ani motivaci, ani zdroje cokoli dělat.

Za skupinu ČSNF jsme se ve třetím čtvrtletí letošního roku, během kterého objem majetku fondu narostl o 400 milionů korun, věnovali přípravě našich obchodních a developerských aktivit na následující dva roky. Ty mohou být pro každého náročné, pokud nezačne vnímat signály, kam trh směřuje. Aktuálně se trh nemovitostí skoro úplně zastavil. Nicméně jako developer a strategická investiční společnost se nezaměřujeme na krátkodobé cíle a ani aktuální dění nás zatím nijak zásadně neovlivňuje.

Projekty, které stavíme a dokončujeme v tomto roce či do poloviny roku 2023, máme plně prodány. Projekty, které dokončíme až koncem roku 2023, jsme trochu zpomalili. Lepší prodeje čekáme právě v třetím čtvrtletí 2023. Ty už zajistí úhradu veškerých nákladů na realizaci. Tudíž se dá říct, že z nemovitostí, které prodáme v roce 2023, maximálně umoříme náklady. Zbylé nemovitosti, které nám zůstanou, proměníme v hotovost v dalším čase. Tím, že v nich již máme zisk, nemusíme překotně spěchat. Držíme i likvidní pozemky pro případné zpeněžení a pracujeme také na akvizici nájemního portfolia, které má v roce 2023 přinést stabilní měsíční příjmy.

Přehled realitních fondů v Česku

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.