Prostředí vysoké inflace se nikomu nelíbí a zaměstnanci vcelku logicky volají po rychlejším růstu mezd. Před tím ale varuje centrální banka, která nabádá zaměstnance i zaměstnavatele k uměřenosti. Má pravdu? A jaké je vlastně při více než patnáctiprocentní inflaci správné tempo růstu mezd?

Odpověď není nijak jednoduchá a rozhodně neexistuje jedna správná pro všechny zaměstnance a podniky. V principu ovšem platí, že dnešní energetická krize je nabídkovým šokem, který bohužel produkci zboží a služeb znesnadňuje a ve finále nás vlastně „musí bolet“. Povede k nižšímu ekonomickému výkonu spojenému buď s poklesem reálných mezd, nebo marží podniků nebo s obojím. Pokud bude centrální banka klopýtající produkci ignorovat a rozhodne se uvolněnou měnovou politikou stimulovat poptávku, povede to pouze k vyššímu tlaku na růst mezd a vyšší inflaci. Nabídkový šok proto nelze léčit jinak než kombinací zodpovědné „měnové diety“, která udrží inflaci na uzdě, a postupným přizpůsobením se nabídky – například investicemi podniků do nových technologií, energetických zdrojů nebo energetickými úsporami ve výrobě.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.